fallback

Кино по време на пандемия: Какво се промени?

За любителите на филмите има усещане за загуба

27.12.2020 | 22:10 Автор: Радостина Димитрова

Огромно количество нови филми бяха пуснати за стрийминг след като пандемията от Ковид-19 затвори кината през март. Очевидно обаче усещането не е същото като да пътуваш до прожекционни зали и да гледаш филми на големи екрани. За любителите на филмите има усещане за загуба. Загуба на социалния ритуал да седиш на тъмно и да споделяш филми с хора, които познаваш и такива, които срещаш за първи път, пише Джо Могенстърн за The Wall Street Journal, предаде Bloombergtv.bg.

Също така се забелязва и чувство на страх, че киното, такова каквото го познаваме, може да не е за дълго на този свят, дори след като вирусът изчезне. Перспективите станаха много по-мрачни, когато Warner Bros. обяви, че ще пусне целия си списък от игрални филми през 2021 г. едновременно в кината и в своята стримийнг услуга HBO Max. Но индустрията на киносалоните, вече беше застрашена от други студия, намаляващи времето, през което новите филми тръгват по кината, преди да бъдат пуснати и във вариант за домашното кино.

Дали новата стратегия на Warner Bros. ще се прилага само за филмите за следващата година, или това ще се превърне в постоянна практика? Киносалоните вече се задъхват под безпрецедентно дългово натоварване и тяхното дългосрочно оцеляване до голяма степен зависи от търговски центрове, чиито собствени перспективи не са добри.

Сякаш корпоративните маневри не бяха достатъчна причина да се тревожим за бъдещето на тази индустрия, пандемията ускори преходът към стрийминг канали. И не е чудно, като се има предвид голям избор на програми, такси, които са разумни в сравнение с цените на билетите и напредъка в технологиите за домашно кино. Гледането на филми на просторния плосък екран в хола може да бъде много приятно изживяване.

Ето няколко заглавия, които поддържаха любовта към киното жива, макар че трябваше да ги гледаме от вкъщи.

"First Cow" беше първата жертва на затварянето на Ковид-19. Поетичната визия на Кели Райхард за фемерския живот и предприемачеството около 1820 г. бе пусната в четири кина на 6 март и получи възторжени отзиви. Девет дни по-късно киносалоните затвориха. През юли филмът тръгна по платформи за стрийминг. 

"The Old Guard", в който Чарлийз Терон влиза в ролята на безсмъртния войн, Андромаха от Скития. Това е американски филм за супергерои през 2020 г., режисиран от Джина Принс-Байтъуд и написан от Грег Ручка, базиран на едноименния му комикс.

"Da 5 Bloods" на Спайк Лий представи афро-американската болка и гняв, засилени от смъртта на Джордж Флойд, оформена като екшън приключение във Виетнам. Този филм значително увеличи потенциалната си аудитория чрез стрийминг в Netflix.

Малките продукции не изглеждат толкова малки, когато става въпрос за стримийнг. Те получават гледаемост, на която едва ли биха се радвали в киносалоните. "Never Rarely Sometimes Always" на Елиза Хитман и "The Climb" са доби примери за това.

Други достойни филми тази година са "The Winter Sky,” “Another Round", "Beanpole", "Enola Holmes", "The Audition", "The Assistant", феминистки римейк на "The Invisible Man" и много документални филми , най-забележителните сред тях са "Boys State", “Rebuilding Paradise,” “Desert One”, “ Dick Johnson Is Dead”, “Robin’s Wish” и “Time“.

Реалността, в която гледаме филми само от вкъщи изглежда плашеща за някои. Според много хора филмите, гледани у дома, не могат да имат визуалното въздействие на филми, прожектирани на голям екран. В наши дни обаче се учим да се приспособяваме - както към нови възможности, така и към ограничения.

"Преди бях филмов критик и пак ще бъда, но сега съм критик на стрийминг съдържание. Стримийнгът кипи от живот", пише Могенстърн.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Любопитно
fallback