В Деня на народните будители ви срещаме с дигиталното момиче на Европа. Тя е само на 11 години, но се занимава с кодиране и програмиране на роботи. А проектите ѝ са с кауза и са насочени към деца с увреден слух.
"Мотивират ме усмивките на децата, блясъка в техните очи, чрез технологиите мога да променя нещо към по-добро. Да разчупя стереотипите за момичетата, защото те са много подценени", казва Тайра.
От три години създава платформи за обучение на деца с увреден слух. Нейните проекти са с кауза – здравословното хранене, приобщаването на различните деца в обществото.
"Докато се забавлявам, помагам на хората. Иска ми се ние в България да имаме възможност да създадем филм за дете с нарушения, колко е труден животът на едно такова дете", посочва момичето.
Тайра има няколко престижни международни награди. А мисията ѝ е да достигне до повече деца. В момента работи по проект, свързан със занимания за децата в болница. Категорична е, че доброто съществува, а мечтите ѝ са неограничени.
Мечтае да направи дигитален комикс за децата с увреден слух, както и да бъде създаден филм за децата в неравностойно положение. За да видят хората, че успехът не е във външния вид, а в доброто сърце.
Вярва, че роботът е приятел на човека, а в бъдеще те ще са неизменна част от ежедневието.
Тя самата иска да проектира робот, който да събира космически боклуци и боклуците по улиците. Все още не знае каква ще стане като порасне, тъй като според нея тепърва ще се появяват нови професии. А светът на технологиите през очите на едно дете е нещо като Рай.
Казва, че програмирането ѝ е хоби, с което може да зарази повече деца.
Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК