Кои етерични масла помагат при синузит и обикновена хрема?

Проучвания показват, че маслото намалява възпалението, бори се с бактериите

16.10.2020 | 23:21 Редактор:
Кои етерични масла помагат при синузит и обикновена хрема?
Кои етерични масла помагат при синузит и обикновена хрема?

Настинка, грип, алергии, синузит са често срещани причини за появата на хрема, затруднено дишане. Обикновено прибягваме до топли компреси с морска сол, капки за нос, но не бива да забравяме и за домашните инхалации. Инхалациите имат редица ползи – намаляват стреса, детоксикират, облекчават главоболието, улесняват дишането. Можем да ги приготвяме с някои полезни билки като лайката, но също така и да добавяме подходящи етерични масла.

Вижте кои ще ви помогнат да дишате по-леко. 

Масло от мента

Ментовото масло съдържа ментол. Съединение, което може да повлияе на слузните рецептори в носа, помагайки за отпушване на дихателните пътища и изчистване на слузта. Проучвания показват, че маслото намалява възпалението, бори се с бактериите. Някои назални продукти съдържат мента. Ето защо добавете към дифузера или водата за инхалацията няколко капки от етеричното масло.

Масло от евкалипт

Още едно масло, което може да ви помогне да облекчите дишането, да намалите стреса. Евкалиптовото масло съдържа съединение, наречено цинеол, което намалява симптомите на синузит, като главоболие, запушване на носа. Него също може да добавяте към инхалациите си, но ако решите да го нанасяте върху кожата го комбинирайте с кокосово масло и най-напред тествайте върху ръката си за алергични реакции.

Лавандулово масло

Чудесен начин да облекчите стреса, главоболието, подуването на синусите и да дишате по-добре. Изследвания твърдят, че ароматното лавандулово масло има болкоуспокояващи ефекти и може също да намали възпалението. Него също може да добавяте към инхалации, дифузери и отпускащата вана

Масло от риган

Маслото от риган е друго подходящо масло, което може да добавяте към дифузерите и инхалациите, ако страдате от обикновена настинка или се борите със синузит. То също действа антибактериално.

Четете повече по темата в Az-jenata.bg.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК