Повечето от нас свързват скачането на въже с детството. То обаче е една прекрасна тренировка, която дава много ползи за здравето, укрепва мускулите, ускорява метаболизма и прави чудеса с фигурата и издръжливостта.
Скачането на въже съчетава всичко, от което се нуждаете, за да изваете силуета си и да подобрите издръжливостта си. То съвместява кардио тренировките със силовите тренировки, изгражда всички групи мускули и не изисква кой знае какво оборудване или посещения на зала, пише Az-jenata.bg.
Получавате тренировка за цялото тяло
Скачането на въже за разлика от много други тренировки, въздейства върху цялото тяло. Действа тонизиращо дори за коремните мускули, при които също се оказва напрежение. Освен че се тренират всички групи мускули, скачането на въже е и кардио тренировка, която подобрява кръвообращението и осигурява добро снабдяване на тъканите с кислород.
Подобрява координацията
Когато скачате на въже, използвате мозъка си и тялото си, които в съвместната си работа правят движенията ви възможни. При скачането на въже се развиват координацията, балансът на тялото. Това прави тази тренировка полезна за всички възрасти. Проучване, публикувано в списание Journal of Sports Science & Medicine показва, че двигателните умения на деца и възрастни се подобряват след тренировки със скачане на въже.
Подобрява здравето на сърцето и белите дробове
Скачането на въже е аеробна тренировка. Тя ускорява пулса и учестява дишането. Кардиото прави всички групи мускули по-здрави и допринася за нормалния пренос на кислород и хранителни вещества до тъканите, което ги захранва и подкрепя. Достатъчно е да скачате на въже 1 минута, за да ускорите пулса си.
Подобрява мозъчната функция
Пропускането на тренировки, които ускоряват дишането и кръвообращението, е грешка, която може да даде основи за по-нататъшни проблеми с мозъчната функция, паметта, концентрацията, както и да даде почва за развитие на дегенеративни изменения в мозъчната кора, деменция, болест на Алцхаймер.
Увеличава костната плътност
Когато скачате на въже вие упражнявате натиск и напрежение върху костите. Това подобрява тяхната костна плътност, като по този начин рискът от остеопороза в бъдеще намалява. Тренировките със скачане на въже увеличават минералната костна плътност на цялото тяло, включително на гръбначния стълб.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК