Твърдото вътрешно ядро на Земята е само на един милиард години, стана ясно от нови проучвания. За тях разказва "Лайф Сайънс".
Съвременната Земя прилича на слоеста торта, с твърда външна кора, гореща, вискозна мантия, течна външна сърцевина и твърда вътрешна сърцевина. Това твърдо вътрешно ядро расте бавно, когато течното желязо в сърцевината се охлажда и кристализира. Този процес допринася за задвижването на течното външно ядро, което от своя страна създава магнитното поле, заобикалящо Земята и гарантиращо защита на планетата от вредни космически лъчения.
Сега изследователите са изтръгнали миниатюрно парче желязо между два диаманта и са го взривили с лазери, за да достигнат до нова оценка от 1 милиард до 1,3 милиарда години – диапазон от дати, който съвпада с измеримо укрепване на магнитното поле на Земята, случило се горе-долу по същото време, предаде БГНЕС.
"Земята е уникална в нашата Слънчева система по това, че има магнитно поле и че е обитаема”, заяви авторът на изследването Юнг-Фу Лин, геолог от Тексаския университет в Остин. “В крайна сметка нашите резултати биха могли да бъдат използвани, за да помислим защо други планети в нашата Слънчева система нямат магнитни полета", допълни той.Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК