Инвестициите на бизнеса в имоти нарастват най-бързо, сочат данните на НСИ. Годишните разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) в сектора операции с недвижими имоти са на стойност 1,865 млрд. лв., което е увеличение с 20%. В сектора на недвижимите имоти са вложени над 10% от всички инвестиции в ДМА, направени от опериращите в страната компании, пише "Труд".
Общият обем на годишните разходите за придобиване на дълготрайни материални активи в страната са 17,6 млрд. лв. Най-много вложения има в индустрията – 5,483 млрд. лв. Това са над 31% от всичките инвестиции в страната, но в сектора има спад на вложенията с 3,66% спрямо предходната година.
На второ място с 26% дал от инвестициите е търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството. В този сектора са вложени 4,57 млрд. лв. за година, но също има спад от 3,64%. Най-голям е спадът на инвестициите във финансовите и застрахователните дейности – с 27% до 293 млн. лв. Това се дължи на навлизането на онлайн банкирането, което води до намаляване на нуждите от банкови клонове. Обединяването на банки също допринася за тази тенденция.
Освен недвижимите имоти, има още няколко сектора със сериозен ръст на инвестициите. В селското стопанство придобитите ДМА нарастват с 10%, като в селскостопанска техника и сгради само за година са вложени над 1,451 млрд. лв.
Сериозен ръст има и в сектора на строителството. Разходите на фирмите от бранша за придобиване на дълготрайни активи като строителна техника, камиони и бази за дейността им нарастват с 4,3% до 1,12 млрд. лв.
Близо 25% от всичките разходи за дълготрайни активи са направени от компании, в които над 50% от капитала е с чуждестранни собственици. И докато при вложенията на българските фирми има спад, инвестициите на компаниите с чуждестранни собственици нарастват с 10,5% до 4,38 млрд. лв.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК