След 24 години дейност Международният съд за престъпленията в бивша Югославия приключва с работата си.
Трибуналът в Хага, създаден с амбициозната цел да раздаде правовосъдие за многобройните военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на войните в началото на 90-те години, е издал 161 обвинения и 83 присъди.
Присъдите и процесите срещу Милошевич, Младич, Караджич, Воислав Шешел, Насер Орич, Анте Готовина, Рамуш Харадинай са едни от най-ярките и предизвикали бурни страсти.
През 24-те години дейност, трибуналът в Хага повдигна най-много обвинения срещу сърби. Осъдени са 83 души, сред коити само една жена - бившият президент на босненската Република Сръбска Биляна Плавшич.
Шестима бяха осъдени на доживотен затвор. Лидерът на босненските сърби Ратко Младич, известен като "касапинът на Балканите", получи максималната присъда - доживотен затвор, а политическият им лидер Радован Караджич - 40 години затвор.
Най-неочаквана беше оправдателната присъда срещу лидера на сръбските радикали Воислав Шешел, който беше обвинен в престъпление срещу човечеството и военни престъпления на териториите на Хърватия, областта Войводина и в Босна и Херцеговина.
По време на съдебните дела имаше и две самоубийства, последното от които на Слободан Праляк, който не прие присъдата си и изпи шишенце отрова пред съдиите.
Трибуналът в Хага беше създаден в отговор на най-лошите военни престъпления в Европа след Втората световна война и основно заради войната след разпадането на бивша Югославия, при която загинаха повече от 100 хил. души, а 2 млн. бяха принудени да напуснат домовете си.
Снимка: Facebook