Близо 1 млн. животински и растителни видове са застрашени от изчезване в близките десетилетия

Това е мрачната статистика в последния световен доклад за природата на ООН

06.05.2019 | 18:15 Редактор:
Близо 1 млн. животински и растителни видове са застрашени от изчезване в близките десетилетия
Близо 1 млн. животински и растителни видове са застрашени от изчезване в близките десетилетия

Близо един милион животински и растителни видове са застрашени от изчезване в близките десетилетия - това е мрачната статистика в последния световен доклад за природата на ООН. Според проучването тази негативна тенденция може да се предотврати, но е нужна незабавна промяна на отношението на човечеството към околната среда.

Изготвянето на дългоочаквания доклад на ООН отне три години. В него са цитирани над 15 хиляди научни разработки. Окончателната му дължина е 1800 страници. Прогнозите в него обаче са катастрофални. Според доклада последните 50 години от човешката история са били най-унищожителни. 

"Губим видове с историческа скорост - близо един милион вида са застрашени. Това не е проблем само за природата, а и за икономиката, развитието, сигурността, морала и етиката", посочи директорът на експертна група към ООН на биоразнообразието сър Робърт Уотсън. 

От 1970 година насам населението на Земята се е удвоило, световната икономика се е увеличила четирикратно, а търговията е десет пъти повече. За да може да бъде осигурена храна, вода и енергия на растящото население, само в периода между 1980 и 2000 година са изсечени над 100 милиона хектара тропически гори. А влажните зони са едва 13% от това, което са били през 1700 година. Тези действия, предназначени за растежа на човечеството, обаче, ще му навредят дългосрочно.

"Загубата на биоразнообразие застрашава човечеството - например, осигуряването на храна, вода и енергия. Намаляването на природните ресурси може да доведе и до конфликти между хората в някои части на света, предимно по-бедните такива", допълни  Уотсън. 

Скоростта на изчезване на видове е десетки, дори стотици пъти по-бърза от последните десет милиона години. Ефектите върху почвите също са негативни, като близо 23% са загубили плодовитостта си. А единственото, което може да предотврати унищожаването на природата, е спешна промяна на глобалната икономическа и финансова система.

Вижте повече във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК