403 хил. работещи в България получават минимална заплата. След увеличението ѝ през 2018 г., броят им значително ще се увеличи. Тези данни изнесоха днес от КНСБ.
Два пъти повече служители са наети на минимална работна заплата в сектор "Туризъм" през тази година. Това означава, че тенденцията вероятно ще се запази и през следващата.
Така туризмът остава един от най-бедните сектори, според данните на КНСБ.
Производството на облекло, обувки и мебели също са сред нископлатените в България.
Иначе, средната работна заплата у нас е около 1037 лв. Около 1400 лв. за София и 600 лв. за Видин. Това показва каква е разликата в професионалното заплащане за отделните райони.
Най-високоплатен по традиция остава секторът на "Информационните технологии".
КНСБ представи интересна статистика, която отбелязва на какво ниво е заплащането у нас, сравнено със страните, с които граничим.
Ако заплатите в сектор "Текстил" в България са едни от най-нсиките, то в Македония те са с около 7-8% по-високи, а в Румъния с 50%.
По отношение повишаването на заплатите в бюджетния сектор, предвиждаше се от 1 януари образованието да получи по-високо заплащане, но се оказва, че това не е точно така.
Повишаването, направено от 1 октомври, ще се запази, а ако вдигане на заплати в този сектор има, то ще бъде по различни критерии.
В армията заплатите ще бъдат с 10-15% повече, а при полицаите - с около 10%.