Как да реагираме, ако земетресение връхлети България? БЧК с учение в с. Лозен

В симулацията се включиха 35 професионалисти

13.05.2019 | 16:47 Редактор: Василена Василева
Как да реагираме, ако земетресение връхлети България? БЧК с учение в с. Лозен

Как да реагираме, ако мощно земетресение връхлети България? Експерти от БЧК, Планинската спасистелна служба и пожарните служби показаха в учение как се действа при подобна ситуация. Демонстрацията се проведе в село Лозен.

"Мащабно бедствие, предизвикано от разрушително земетресение с епицентър в близост до София, ще връхлети България. Първоначалните данни сочат, че 300 души са загинали, над 7000 се нуждаят от спешна помощ, а засегнатите са повече 150 000 души". 

За щастие, това не е реална ситуация, а част от сценария на международно полево учение за координация, оценка и планиране по време на бедствия в Националния учебен център на БЧК в Лозен. Щетите върху инфраструктурата са мащабни – "разрушени са болници, магазини за стоки от първа необходимост, временно е затворено Летище София, нарушени са комуникациите, повредени са електроснабдителната мрежа и водопреносната система, което поставя в риск здравето на над 2 млн. души. Поискана е международна помощ и БЧК се обръща към Международната федерация, която изпраща мобилни екипи от Женева", гласи още сценарият на тренировката.

В симулацията се включиха 35 професионалисти от Червения кръст и Червения полумесец, екипи на ПСС с кучета за издирване, ГД "Пожарна безопасност и защита на населението", Столичната община, кметството на с. Лозен, представители на Единната спасителна система и Общинска полиция, съобщи пред Bulgaria ON AIR един от ръководителите на проекта Ясен Сливенски.

Всички дейности по разработване на кризисния план бяха извършвани в полеви офиси на територията на базата на БЧК в Лозен. Учението тества участниците в симулацията, като ги поставя в условия, най-близки до реалните, и ги накара да действат под времеви натиск и силно напрежение. 

Те трябваше да работят заедно, за да изготвят "План за действие" и да изпълнят около 40 различни задачи, събирайки информация от всички хора, с които ще се срещнат – от местната общност, загубили своите домове, лекари, опитващи се да лекуват своите пациенти, след като болницата им е претърпяла щети, структурите на гражданската защита и полицията, които полагат усилия да опазят безопасността и сигурността на всички и държавните служители, координиращи реакцията при извънредни ситуации.

Целта на учението бе да укрепи капацитета на оперативните специалисти по мениджмънт на бедствията на МФЧК/ЧП в рамките на 10-дневното глобално обучение по проект "Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ: Техническа помощ и изграждане на капацитет", финансиран от Европейския съюз и осъществяван от Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец /МФЧК/ЧП/ съвместно с националните дружества на Червения кръст от Австрия, Италия, Холандия и България.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК.