Защо България може да загуби 2,5 млрд. евро, предвидени за енергийно бедните у нас? С колко и защо поскъпват токът и материалите за отопление?
Дебат по темата в студиото на "Директно" с Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Фондация "ЕнЕфект" и Виктор Минчев от Асоциация Свободен енергиен пазар.
Липсата на държавен бюджет остави без промяна пенсиите в началото на годината. Цените на хляба и газта обаче скочиха драстично. През зимните месеци потреблението на електроенергия също нараства, като статистиката показва, че през януари и февруари то е значително по-високо, отколкото през декември. По-високата консумация води и до сериозно нарастване на месечните сметки.
Линка Амдямова от Пазарджик от години се отоплява на ток. По-високите битови сметки се отразяват негативно на бюджета й и той е по-ограничен през зимните месеци.
"От известно време ми прави впечатление, че вдигат пенсията с 10 ли, със 7%, но още в януари месец тя се изяжда. Тоест токът от много отдавна от 2-4-6 стотинки, сега е 8 стотинки", каза Линка.
Само за 15 дни възрастната жена е платила 106 лева ток
"15 дни ме няма, но 15 дни съм тук и за 15 дни дадох 106 лева. Това означава, че 1/10 от пенсията ми отида за ток. Каква нова инфраструктура има? Никаква. Стари жици, стари стълбове. Къде отиват парите ни? За заплатите на тези КЕВР ли са, какви са. И водата увеличиха, и тока. Това е безсилно за нас - пенсионерите да се справим с това положение", жалва се жената.
Трудности ще изпитат и тези, които получават сравнително ниски заплати, смята Линка Амдямова.
"Не е само за нас. Аз се жалвам заради пенсията ми, че не можем да издържим, но и за семействата предполагам е така", коментира още пенсионерката.
Заради скъпото отопление Линка отоплява само една от общо 4-те стаи на апартамента си.
"Тази ми стая, където сте в момента, служи да гледам телевизия, да спя тук, да се храня, да пия вода - всичко тук правя. От банята излизам от студа и идвам тук да се обличам. Само една стая", коментира пенсионерката.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 3 дни