Директно

Всеки делничен ден от 17:50 часа
още

Разказ от първо лице: Говори "Виолета", търпяла домашно насилие с години

От 5 години във Велико Търново работи Кризисен център оказва помощ на пострадали хора

27.01.2025 | 20:50 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

Расте тревожната статистика за случаите на домашно насилие у нас. Докато през 2023 година установените насилници са били 32-ма, през миналата 2024 г. вече са 67. От 65 жертви на насилие в дома, 78% са били жени.

Във Велико Търново от пет години работи Кризисен център за жертви на трафик и на домашно насилие, който оказва помощ на пострадали. Преди пет дни в него постъпва 32-годишна жена, която наричаме Виолета. В продължение на години е търпяла физическо и психическо насилие от много близък човек.

Важно е да срещнеш хора, които разбират проблема

"Имах в семейството ми домашно насилие както психически, така и физически. Психическото насилие също е от значение, въпреки че е по-трудно доказуемо пред органите на реда. Доста хора се притесняват, когато са потърпевши от насилие, че няма кой да им повярва, и освен страха и несигурността, те имат в себе си чувство за вина, малоценност. Много е важно е да се срещнеш с хора, които разбират твоя проблем и ти подадат ръка. По-трудното е, когато е от близък, но каквото и да е станало, човек винаги трябва да продължава напред", каза тя.

Един от първите, които започват работа с Виолета, е психологът в Кризисния център.

"Екипът първо трябва да изведе жертвата от средата на насилие, затова ние работим 24/7. Видовете домашно насилие са четири - сексуално, психическо, емоционално, физическо. Най-важното е човек да сподели, че има проблем с нас или други институции, за да може ние да предприемем необходимите действия", поясни Ивайло Първанов.

За пет години през Кризисния център са настанявали и оказали помощ на над 550 пострадали и жертви от цялата страна.

"Имали сме случай, при който успяхме да изведем насилника от жилището, случай на човек, който е търпял психическо и физическо насилие над 40 години. Също и случай на млада майка с бебе, при който насилникът нарушава заповед за незабавна защита", посочи управителят на Комплекс социални услуги "Търновград" Наталия Петкова.

Социалните служители работят в тясно взаимодействие с полицията, адвокатската колегия, с клиники за правна помощ.  

"В това отношение е много важно доверието, което трябва да привличаме", заяви директорът на Дирекция "Социални политики и здравеопазване" в община Велико Търново Росица Димитрова.

Виолета има право да остане в Кризисния център от 3 до 6 месеца, по преценка на специалистите. През този период ще ѝ бъде оказана нужната подкрепа, като след напускането си тя е решена да не се връща повече обратно там, където е била травмирана и подложена на тормоз.

Вижте повече в репортажа.