fallback

Има ли двойни стандарти за известните, които шофират в нетрезво състояние?

Трябва ли публичните фигури да поемат по-голяма отговорност на пътя

26.11.2024 | 15:40 Автор: Деси Николова

Само през вчерашния ден служителите на КАТ в страната са установили общо 33-ма водачи, шофирали след употреба на алкохол – 10 от тях с концентрация между 0,5 и 1,2 промила, а останалите 23-ма - с над 1,2 промила. Заловените зад волана под въздействието на наркотични вещества или техни аналози са 10, показват данните на МВР.

От началото на 2024 г. са отнети над 25 хиляди шофьорски книжки, като една от най-честите причини е именно шофирането след употреба на алкохол.

Темата за ефективността на мерките и размера на наказанията за подобен тип престъпления остава актуална на фона на острата нужда от повишаване на информираността и превенцията. Междувременно протестите на близки на загинали в катастрофи не спират.

Едно обаче сякаш остава извън фокуса на дискусиите – все още ниските нива на обществена нетърпимост към шофирането в нетрезво състояние и дълбоките социални, семейни, а често и икономически проблеми, които водят до ръст на престъпленията от всякакъв характер у нас.

Трябва ли законът да бъде по-строг към известните личности, които сядат зад волана пияни? Поемат ли публичните личности по-голяма обществена отговорност и трябва ли да дават пример? Дебат по темата в студиото на "Директно" с Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи и психолога д-р Галина Кабаджова.

Гледайте целия разговор във видеото.

Как се справяте с поскъпването на живота?

С много лишения и правене на сметка за почти всичко.
Със свиване на разходите за екскурзии/почивки, ресторанти и всякакви глезотии.
Спасяват ме спестяванията ми.
С намиране на допълнителни източници на средства.
Получавам достатъчно висок доход и цените не променят начина ми на живот.
Общо 124 гласа

fallback
Още от Директно
fallback