Либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители се обсъжда у нас от около десетилетие. Досега обаче политическо и институционално решение за тази стъпка така и не беше взето, въпреки поетите от България ангажименти в рамките на Европейския съюз.
До април тази година, когато влизането в сила на свободния пазар за домакинствата отново бе отложено с една година и би следвало да се реализира през 2026 година. Аргументите на партиите, които гласуваха против въвеждането на промяната - токът ще поскъпне рязко, а потребителите няма да са защитени.
Според експерти обаче решението е изцяло политическо и с несъстоятелни аргументи на фона на постоянните предизборни кампании в последните години.
Сред основните проблеми, които енергийните експерти поставят е, че поредното отлагане задълбочава дисбалансите на пазара и удължава субсидирането на по-богатите домакинства за сметка на по-бедните.
От друга страна неведнъж бе обръщано внимание и на законодателството за либерализацията, което според някои доклади не е достатъчно ясно и би могло да създаде препятствия за пазара и потребителите в бъдеще.
Защитниците на пълната либерализация обаче са категорични, че свободният пазар на ток е най-добрият и честен начин за защита на интереса на домакинствата и производителите тъй като дава яснота за какво и в какъв момент на денонощието плащаме.
А междувременно ясна информационна кампания за това какво ще се промени за потребителите, как ще избират доставчиците си на енергия и как да управляват собственото си потребление - засега няма.
Дебат по темата в студиото на "Директно" с главния икономист на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков и Виктор Минчев от Асоциацията "Свободен енергиен пазар".
Гледайте целия разговор във видеото.