fallback

Защо борбата с наркотиците в България не постига резултати?

18,8% от студентите и 15% от учениците са употребявали дрога поне веднъж

23.10.2024 | 21:17 Автор: Деси Николова

През септември прокуратурата отчете близо 1000 задържани за производство, притежание и разпространение на наркотици, като бяха разкрити 21 лаборатории за производство. Сред тях е открита високотехнологична инсталация за производство на тетрахидроканабинол. Въпреки тези успехи, експерти в областта на превенцията смятат, че борбата с наркотрафика остава неефективна, а взаимодействието между институциите не работи добре.

Според доклад на Националния фокусен център по наркомании 18,8% от студентите и 15% от учениците са употребявали наркотици поне веднъж. Неправителствени организации обаче твърдят, че реалният процент на употребяващите е значително по-висок, като според неофициални проучвания над 70% от учениците са опитвали наркотик.

Позицията на Тихомир Безлов

"България е на пътя на хероина от 70-те години на миналия век. През България минаваше трасето до Западна Европа, първоначално от Турция, а по-късно от Афганистан до Иран, Турция и отново Западна Европа. Съдбата ни е поставила на пътя на хероина и това донякъде предизвика хероиновата епидемия, която имахме в края на 90-те години. Ако гледаме новите тенденции, виждаме, че хероинът бива заменен от различни по обем и честота пратки на кокаин през България. Поради факта, че Турция стана голям пазар, имаме и обратния поток", каза главният експерт в програма "Сигурност" на Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов в студиото на предаването "Директно".

Аргументите на Юлия Георгиева

"Ние традиционно си имаме проблем с употребата и то доста сериозен. Превантивните мерки, терапията и рехабилитацията са недостатъчни и по никакъв начин не повлияват търсенето на наркотици, което е един от основните два стълба. От едната страна имаш предлагане, което е трафик, от друга страна имаш търсене. Световните практики казват, че това разделение не е добре и трябва да са четири стълбовете - превенция, терапия и рехабилитация, намаляване на вредите от употребите и трафика, заедно с преследването", заяви председателят на фондация "Център за хуманни политики" Юлия Георгиева пред Bulgaria ON AIR.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Директно
fallback