fallback

Трафикът на хора вече не засяга само нискообразовани и неквалифицирани хора

"Това е изключително динамично престъпно явление", подчерта Петя Несторова

28.05.2024 | 19:00 Автор: Деси Николова

Малко над 200 дела за трафик на хора е наблюдавала прокуратурата у нас миналата година. България остава основно страна износител на хора, които стават жертва на експлоатация. Цифрите, които този бизнес печели са впечатляващи.

"Трафикът на хора е едно много динамично престъпно явление и тази тенденция се наблюдава в много държави в Централна и Източна Европа. Има недостиг на местна работна ръка и това е причината да се търси такава от други държави. Обикновено се гледа към Централна Азия и Виетнам" коментира изпълнителният секретар към Конвенцията за борба с трафика на хора на Съвета на Европа Петя Несторова в ефира на "Директно".

Тя уточни, че 40% от случаите на трафик на хора са свързани с трудова експлоатация. Сред жертвите са мъже, жени и деца от Европейския съюз и трети страни, включително както нискоквалифицирани, така и висококвалифицирани работници.

Несторова добави, че тази незаконна дейност генерира около 245 милиарда долара, от които 76 милиарда са свързани с насилствен труд в частния сектор. 

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Директно
fallback