Само преди дни София бе блокирана от шествие на близки и родители на загинали при катастрофи. Почернените хора за пореден път поискаха сериозни промени в законодателството, бързо разследване и съдебни процеси в кратък срок. На този фон прокуратурата оповести, че предлага нови идеи за промени в закона.
"За съжаление продължаваме да говорим за промени в наказателното законодателство, говорим за повишаване на броя пътнотранспортни произшествия, но аз бих го нарекла политическо и популистко говорене. Официалната статистика на НСИ в периода от 2012 до 2022 година показва, че през 2012 година е имало около 6 900 пътнотранспортни произшествия, а през 2022 година те са сведени до около 2 600. Това означава, че не само няма увеличение на броя ПТП-та, но има тенденция за тяхното намаляване", заяви адвокат Силвия Петкова в студиото на предаването "Директно".
Едно от предложенията, което бе коментирано на кръглата маса с тема пътнотранспортните произшествия, бе по-дългият престой в ареста на причинилите катастрофа.
"За мен стана неясно какви са мотивите за това предложение. По каква причина е необходимо този срок да бъде увеличен и с какво това ще помогне на разследването? Тук трябва да отбележим, че задържането на обвиняемия за престъпление не е наказание. То е мярка за неотклонение и като такава неговата цел е да попречи на обвиняемия да се укрие, да извърши друго престъпление или да осуети наказателното преследване. Когато става въпрос за непредпазливо престъпление, защото по-голямата част от пътнотранспортните произшествия са вследствие на непредпазливост, не виждам с какво по-дългият престой на обвиняемия ще помогне за по-бързо и по-ефективно разследване", разясни адвокатът за Bulgaria ON AIR.
Гледайте целия разговор във видеото.