Педагозите в детските градини в цялата страна намаляват и вече не достигат. Само за година те са с 200 по-малко и вече са едва около 19 хиляди. Русе и Благоевград са градовете, в които това се усеща изключително.
"Това число не казва кой знае колко много, защото то само по себе си е в контекста на демографски спад. Не спадат само преподавателите, спадат и децата. Затова е доста по-интересно да се разглежда регионално този казус. Това е причината, поради която го смятаме отнесено към броя деца в детски градини. Погледнато в София, малко над 9 преподавателя се падат на 100 деца, в Пловдив са около 8, във Варна са около 8,5. Очевидно има доста различни условия", заяви експертът от Института за пазарна икономика Адриан Николов в ефира на предаването "Директно".
По негови думи тези коефициенти в големите градове изглеждат негативно и се влошават, тъй като има все по-малко преподаватели спрямо деца и не е ясно откъде и дали ще може да има кадрова осигуреност в детските градини.
"Проблемът не е отскоро. Сега има и някакви конкретни данни, които показват реално каква е ситуацията. Това, че намалява броят на учителите, че се увеличава средната възраст на учителите в детските градини и яслите е много тревожно, защото липсата на места и липсата на преподаватели става една от водещите теми и въпроси, които се обсъждат. Което много често измества погледа от това каква грижа и какво качество на грижата се предлага за децата", коментира Зорница Трифонова от Асоциация "Родители" пред Bulgaria ON AIR.
Гледайте целия разговор във видеото.