Поредно изследване доказа, че един от най-големите проблеми за децата в целия свят е кибертормозът. След като мине през него, всяко дете изпитва напрежение, стрес, липса на доверие към другите, самота. После идва и намаляване на успеха в училище.
"Последното проучване показва, че в България 51,9% от децата са пострадали от кибертормоз поне веднъж. Това е със 7,1% по-малко от 2022 година. Това е много, но за пръв път процентът на пострадалите деца от кибертормоз е под 52%, което е средното за държавите членки на Европейския съюз", заяви председателят на Българска академия за сигурност Владимир Бронфенбренер в студиото на предаването "Директно".
Той отбеляза, че трябва да се продължи процесът на превенция, тъй като той е един от най-важните.
"Има определени механизми, които ние прилагаме. Има и определени механизми, които не сме успели да въведем в България. Всичко това, ако успеем да го въведем, би трябвало до края на 2026 година България да стане държавата с най-малък процент пострадали в киберпространството", отбеляза Бронфенбренер пред Bulgaria ON AIR.
Близо 80% от децата, пострадали от кибертормоз, са склонни да споделят, че са станали жертва онлайн. Най-често те се обръщат към своите родители, но в последните години все повече деца се доверяват и на училищата си, и на полицията.
Децата стават жертва на кибертормоз основно в социалните мрежи, чатове и в онлайн игрите.
"На тази територия те са най-уязвими, тъй като по-лесно губят бдителност по време на игра", подчерта гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.