В опита си да се справи с тоновете боклук по света, ЕС забрани малките пластмасови опаковки в магазини, ресторанти и хотели. От няколко години усилията са в тази посока, като една от големите стъпки са найлоновите торбички.
"Проблемът е много сериозен и очевиден. Навсякъде има много голямо замърсяване с пластмаса и последващите стъпки не водят до решения. От една страна рециклирането не помага, защото по-малко от 30% се рециклира пластмасата в Европа, общо за света е и по-малко. Много от продуктите, които използваме за еднократна употреба, дори не могат да бъдат рециклирани", каза Данита Заричинова от организацията "За Земята" в предаването "Директно".
По нейни думи липсва контрол като отбеляза, че дори продукти, които замърсяват околната среда и са забранени от 4 години, все още се намират в употреба.
"Хората започват да го разбират, когато осъзнаят, че това влияе и на здравето им. Вече има толкова много изследвания и за микропластмасата и за много вещества, които са свързани с производството на пластмаса и се натрупват в телата ни. Тогава хората се замислят", разясни Заричинова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя е категорична, че сме закъснели с решаването на проблема, но все още има връщане назад, стига веднага да се вземат мерки.
Гледайте целия разговор във видеото.