Напрежението в Израел продължава, политическите разговори около това също не спират. Ако по някакъв начин нещата изглеждат притихнали, това не означава, че всичко е приключило.
"Конфликтът е много стар и исторически обременен. Датира от създаването на държавата Израел през 1948 година. Отказът на арабските държави да признаят самото съществуване на държавата Израел, отхвърлянето на плана на ООН за създаване на две държави тогава и последвалите събития. След 48-ма година Израел води още две войни с арабските държави - 6-дневната война през 67-ма година и войната на Йом Кипур от 73-та година", разясни историкът Румяна Христиди в студиото на предаването "Директно".
По нейни думи, това, което е по-различно с атаката на 7 октомври 2023 г., е фактът, че от 50 години от войната Йом Кипур, Израел не беше обявявала официална война и това, че за пръв път от 1948 г. Израел води война включително и на територията на своите граници.
Христиди е на мнение, че датата, с която започна войната, не е избрана случайно.
"Напълно възможно е датата да е целенасочена, защото тя е много символична. 50 години от войната Йом Кипур, а освен това 7 октомври беше религиозен празник в Израел - денят, в който се чете Тората и приключва цикълът от неговото четене. Датата не е случайна", каза историкът в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Нарасналият антисемитизъм в целия свят имаше отражение в Израел, което ние виждаме в последното проучване, което беше направено в страната. Парадоксалното е, че 87% от населението на Израел заявява, че се чувства най-сигурно в Израел и това е по време на война", отбеляза Христиди.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 9 месеца
преди 9 месеца