"Трафикът на хора е проблем, който бива пренебрегнат от обществото. Една от основните причини за това е фактът, че хората не разпознават този тип престъпление", заяви първият вицепрезидент в експертната Група за борба с трафика на хора (ГРЕТА) към Съвета на Европа Антоанета Василева в предаването "Директно". По думите ѝ хората често не знаят, че биват експлоатирани, а дори да го осъзнаят, нямат нужната информация как да им бъде помогнато.
"Важно е да се разграничава престъплението трафик на хора от престъплението каналджийство или нелегална миграция", каза Василева.
"Много е важно да се говори повече за това, да има повече информационни кампании, да се помага на хората сами да разпознават, ако някой бива експлоатиран и да си помагат един на друг", добави експертът в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя е убедена, че нарастване на проблема със сигурност има, но данни за това към момента няма, тъй като този тип престъпление бива неглижиран.
"Наблюдаваме тази тревожна тенденция за нерегистриране на жертвите и неидентифициране, а страните наблягат повече на мерки, свързани със сигурността по границите и мигрантските вълни, които са проблем също", отбеляза Василева.
"Най-честите видове трафик на хора са с цел сексуална или трудова експлоатация", посочи тя.
По думите ѝ трафикантите все по-често използват интернет пространството и социалните мрежи за техните престъпления.
"Факт е, че трафикантите променят начина, по който набират жертвите си. Все повече използват интернет, не само за да ги набират, но и да ги контролират и изнудват да стоят в ситуация на експлоатация, като злоупотребяват с техни снимки и информация", поясни гостът.
"В България липсват обучения на хората в институциите по отношение на трафика на хора", убедена е Василева.
"Българското законодателство е добро. Това, което липсва, са постоянни обучения, защото хората, които работят в различни институции, се сменят и има нужда от това непрекъснато да се повишава капацитетът", заяви експертът.
Гледайте целия разговор във видеото.