Изборът на национален празник винаги е бил политически въпрос. Този избор има значение, защото определя начина, по който една обществото представя себе си пред света. Това коментира в ефира на предавнето "Директно" антропологът и етнолог Мина Христова на фона на интензивните спорове около националния празник на България.
“Това е въпросът за формирането на нацията и как тя ще се постави пред другите. Този въпрос е изяснен от много други държави по света още 19-20 век, точно когато е този катализиращ процес по тяхното създаване. Един сериозен процент от държавите по света всъщност избират деня на своята независимост като този който е най-важен”, посочи гостът.
Спорът за националния празник води до интензивни дебати. Политици и обществени личности се опитват да подчертаят важността на единия празник пред другия, което понякога води до изкривяване на историческите факти и символиката на празниците, на мнение е експертът.
"Спекула има. Това е безспорно. Най-малкото, заради един много дълъг период на манипулации и пропагандно изкривяване на фактите, които следват трактовка, която е наложена по различен начин върху българската история", разясни Христова.
Решението за това кой празник трябва да бъде национален - остава в ръцете на обществото и политиците. Важно е да се проведе информиран и обоснован дебат, в който да се изслушат мненията на историци и експерти. Така обществото може да определи какво иска да отразяват националните празници и каква история и култура иска да представя пред света, отбеляза гостът.
"Смятам, че която и да е част от обществото, какъвто и празник да предложи, тя има правото на това нещо, именно поради факта, че се намираме в демократична ситуация. Ако не беше така, щеше да има забрана на определени празници и да има отричане на други. Важното е да се постигне смислен обществен дебат, в който хората да опитат да не реагират емоционално“, категорична е Христова.
На коя дата България трябва да празнува своя национален празник?
Вижте целия разговор във видеото.
преди 1 година