Икономическата свобода у нас намалява и се връща на нивата си отпреди десетилетие. Това показват последните данни от анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) съвместно с канадския институт „Фрейзър“.
Изследването класира България на 43-то място от общо 165 държави, а страната ни дели една позиция с Бахрейн и е между Република Корея и Ямайка.
България има някои котви, които устойчиво осигуряват стабилност през годините и реално показват високи оценки и добро място в класацията на индекса, посочват от ИПИ. Такива са плоският данък, валутният борд, ниските мита заради членството ни в Европейския съюз и свободното кредитиране.
Основна спънка обаче остава съдебната система, става ясно още от анализа.
Особено лошо е представянето на страната при безпристрастността на съдилищата, доверието в полицията и защитата на правото на собственост. Така, докато в останалите страни членки на ЕС оценките са около 8 т., резултатът на България е близък и дори по-нисък от този в държави като Руанда, Уругвай, Молдова.
Слабата правна система и защита на право на собственост спъва инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката и това не може да бъде компенсирано и преодоляно с по-добри постижения в други измерения на свободата, пишат от ИПИ.
Темата коментирахме с икономиста от ИПИ Зорница Славова в ефира на предаването "Директно".
Вижте целия разговор във видеото.