България се нуждае от програма за превенция на употребата на наркотици сред деца, която да бъде прилагана в семейна, училищна и социална среда. Около тази теза се обединиха в студиото на предаването "Директно" Калин Таушанов и Мариела Кирова организатори на кампанията "Един грам живот".
По думите на Таушанов програмата трябва да включва педагози, психолози и експерти.
"Едните да кажат как да бъде поднесен материалът за съответната възрастова група, другите да кажат как този материал да бъде подходящо поднесен и на родителите, и на деца. Третите да кажат какви са модерните наркотици, с какво са по-различни, как изглеждат и как да ги разпознаем", поясни Таушанов.
Кирова е убедена, че проблем има и трябва да се търсят решенията бързо и ефективно.
"Хората и гражданското общество се активират, когато има трагедия. Действа се реактивно. Сега ние не искаме нашите деца да бъдат застрашени и да се случи трагедия. Просто този път да подходим различно, първо ние да действаме", заяви Кирова.
Според Таушанов държавата полага много усилия в борбата с наркотиците, но те не са достатъчни. На мнение е, че дори държавата да създаде нова програма, която да има за цел превенцията на употреба на наркотици, тя няма да бъде интегрирана достатъчно бързо.
"Ако бъде вкарана в учебната програма, ще има много родители, които ще кажат, че е твърде рано, други ще кажат твърде ни е късно, трети няма да искат изобщо да я посещават", коментира още Таушанов.
И двамата са на мнение, че липсва достатъчно информация за наркотиците и ресурсите, които държавата предлага, са недостатъчни.
"Ние сме гражданска инициатива от родители от цялата страна, които търсим помощ. Осъзнахме един факт - на нашите деца, рано или късно, ще им бъде предложена дрога", категорична е Кирова.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 година
преди 1 година