В началото на всяка учебна година, темата за тежките раници винаги става актуална.
Началникът на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина в университетската болница "Лозенец" доц. д-р Искра Такева алармира, че има много голям брой деца с гръбначни проблеми като най-често те се открояват по време на пубертета.
"Юношеската сколиоза засяга децата, когато израстват най-бързо в началото на пубертета и тогава наистина има много фактори, както генетични и хормонални, така и фактори от външната среда. Това са тежките раници, продължителното стоене пред компютър и т.н.", обясни д-р Такева.
Честотата на деца с проблеми със зрението се увеличава, категорична е офталмологът д-р Гергана Светославова. Според нея това се дължи основно на днешните технологии и на така нареченото дигитално образование.
"Вече има много ранен етап на развитие на късогледство. Ако преди това юношеското късогледство започваше към 12-13 годишна възраст, то сега го забелязваме при деца на 7 или 8 години, защото все по-рано и за все по-дълго ги оставяме пред екраните", сподели офталмологът.
Експертите дават съвети за превенция на гръбначни изкривявания и проблеми със зрението.
Според доц. Такева раниците трябва да бъдат по-леки, с по-широки презрамки и да се носят на двете рамене. Също така е важно и да се обръща внимание на позата, която децата заемат, когато са пред компютър или пишат домашните си.
Това, което д-р Светославова силно препоръчва, е на всеки 20 минути пред екран, детето да спира и да гледа поне 1 минута в далечината.
Гледайте целия разговор във видеото.