Българското общество в голямата си част не вярва на институциите. Около тази теза се обединиха в ефира на предаването „Директно“ политологът Христо Панчугов и преподавателят по политически комуникации в НБУ проф. Росен Стоянов.
Според тях този факт е плод на дългогодишното и системно проваляне на политическата класа и институциите да изградят доверие към работата си чрез адекватни и честни действия.
„Само в България в момента е възможен разказ, в който обществото може да бъде убедено, че главният прокурор е способен да инсценира атентат срещу себе си. Това показва нивата на доверие в българската прокуратура и като цяло в българските институции. Няма как едно държавно управление да се крепи на такива нива на недоверие“, убеден е Панчугов.
По думите му страната е в състояние на институционален разпад.
„Все повече хора не вярват, защото, ако някой си направи труда да се замисли, какво друго сме разбрали като причина, поръчители и извършители в тези тридесет и няколко години преход? Ние даже не успяхме като общество да заклеймим случилото се след аварията в Чернобил и отражението му в България. Ние не успяхме да оценим и да намерим виновниците за това, че българският народ бе поставен в крайно критична ситуация. Нищо не се разбра, все повече неща се забравят“, категоричен е проф. Стоянов.
Двамата коментираха политическата криза и поведението на партиите като причина за по-сериозните обществени и ценностни дефицити у нас.
„Партиите функционират единствено и само чрез омразата към другия, което сваля ценността на усещането за човешкия живот. Политическата класа у нас е неспособна да дефинира изход от тази ситуация. Абсолютното нежелание на активната част от българското гражданско общество да вземе тази работа в свои ръце и тя да потърси изход. Да се самоорганизира, да оказва натиск извън протестите, да идентифицира хората, които биха могли да формулират такъв тип проява и да ги постави на позициите, на които това е възможно. Вместо това виждаме едни опортюнисти – и ГЕРБ-СДС, и „Продължаваме промяната-Демократична България“, са обикновени опортюнисти, които просто се възползват от ситуацията“, изтъкна още Христо Панчугов.
Обществената памет е от особено значение в период на подобни турбулентни процеси, смята проф. Стоянов.
„Ако забравим за две-три години обвинения, които едни и същи са хвърляли в двете посоки взаимно, а днес биха направили компромис, само за да бъдат на власт и да усвояват на обществен ресурс, а не да отговорят на въжделения, потребности, мечти и нужди на своите избиратели, които са им делегирали едно единствено право – да управляват от тяхно име, несъмнено вървим към една особена ситуация, от която или няма да има изход, или ще започнем да дълбаем все повече и повече дъно“, на мнение е той.
Вижте целия разговор във видеото.