Необходимо е разработването на единна информационна система, която да обслужва и координира целия поток на бежанци в България, не само за тези от Украйна. Това е един от изводите от изследване, проведено от Националната пациентска организация за достъпа до здравеопазване на украинските бежанци у нас.
По този начин ще може да се управлява цялата информация за постоянно пребиваващите на територията на България хора, дали имат личен лекар, какъв е статусът им и друга подобна информация, казват авторите на доклада.
Като цяло бежанците от Украйна имат осигурен достъп до здравеопазване в България и са доволни от него. Качеството на получената медицинска помощ се оценява високо. Налице са обаче редица административни трудности и неуредици, които затрудняват получаването на здравна помощ.
Впечатление правят данните, според които 80% от украинските бежанци у нас не са били подложени на медицински преглед за преценка на обективното им здравословно състояние в момента на пристигането им в страната.
Отново 80 на сто от украинците не са запознати с процедурата по избор на общопрактикуващ лекар, а на над 60% се е налагало да заплащат за прегледи, става ясно още от изследването.
Темата коментирахме в предаването "Директно" с Мартин Грънчаров, правен съветник към Националната пациентска организация.
Вижте целия разговор във видеото.