Испания в историята с 4:0

След първата победа над Скуадра Адзура от 92 години тимът на Дел Боске записа безпрецедентните три поредни титли.

01.07.2012 | 23:41

Испания постигна първа победа над Италия на голям турнир от 92 години насам и спечели титлата от Евро 2012. Голове на Давид Силва, Жорди Алба и резервите Фернандо Торес и Хуан Мата оформиха крайното 4:0, а италианците най-после платиха цената за неблагоприятната програма, която ги остави с най-малко време за почивка и след четвъртфиналите, и след полуфиналите.

Триумфът превърна Испания в първия тим в историята, успял да спечели три големи първенства поред (след Евро 2008 и световното през 2010), и първия, успял да защити европейска титла. Висенте дел Боске пък стана едва вторият треньор, печелил европейска и световна титла (след германеца Хелмут Шьон).

Последната победа на испанците над Италия в турнирен мач датираше от олимпиадата в Антверп през 1920 (на Евро 2008 те елиминираха Скуадра Адзура след равенство и дузпи). Тази нощ на стадиона в Киев обаче световните шампиони бяха по-свежи и спокойни, докато Италия изглеждаше с видимо по-малко енергия, след като трябваше да изиграе три мача за седем дни (включително продължения и дузпи срещу Англия).

Отново без нападател в състава си - вместо Торес в стартовите 11 попадна Фабрегас - испанците спокойно изчакваха грешките на Италия и наказаха още първата. В 14-ата минута закъснелият Киелини не можа да спре пробив на Фабрегас отдясно, завършил с прецизен пас към нахлулия в наказателното поле Давид Силва. Шест минути по-късно Киелини се контузи и бе сменен от Балдзарети.

Умората бе най-видима в средната линия на Италия, където Де Роси, Монтоливо и Маркизио не успяваха да пресират ефикасно и губеха повечето борби. Пирло бе пазен на смени от Алонсо и Шави и нямаше много шансове за емблематичните си дълги извеждащи подавания. В 40-ата минута Шави организира светкавична контра за 2:0.

На почивката италианският треньор Прандели замени Касано с Ди Натале - автора на единствения гол в испанската врата от началото на Евро 2012. В 57-ата минута вместо Монтоливо се появи и по-свежият Тиаго Мота, но след буквално две атаки бразилецът с италиански паспорт получи контузия и остави отбора си да догонва резултата с човек по-малко. В последните минути Скуадрата свали гарда и допусна още два гола - най-тежкото поражение на тима от десетилетия.