fallback

Италия влезе в германските кошмари

С два гола на Балотели адзурите стигнаха финала на Евро 2012 и спазиха традицията никога да не губят от Бундестима в турнирни мачове.

29.06.2012 | 00:43

Германия се предаде пред проклятието: големият фаворит на Евро 2012 спази традицията винаги да губи от Италия в турнирни мачове и след заслужено 1:2 напусна първенството. Скуадра Адзура, стигнала до победата с два ефектни гола на Марио Балотели, самоотвержена игра на средната линия и хладнокръвна защита, сега се готви да отмъщава на Испания за загубения с дузпи четвъртфинал на Евро 2008.

С този полуфинал във Варшава шампионатните мачове между италианци и германци станаха осем, като в тях Бундестимът е стигал до три равенства и пет пъти е губил. "Гордост, Италия", възкликна след мача в. "Гадзета дело спорт", който преди това бе предвидил събитията с вчерашното си заглавие "Без страх".

Италианците, макар и с два дни по-малко за възстановяване след драмата срещу Англия, действително излязоха без притеснение срещу Бундестима (пресен рекордьор с 15 поредни спечелени мача). В първите минути те по-често приемаха играта, но действаха спокойно в защита и с агресивна преса в средната линия. След няколко опита за дълги извеждащи пасове тактиката им най-сетне проработи в 20-ата минута, когато Касано финтира Боатенг и Кедира отляво, центрира и Марио Балотели с лекота надскочи изключително слабия в този мач Бадщубер за 1:0.

В 36-ата нова бърза контра на адзурите след корнер бе увенчана с хубав пас на Монтоливо за Балотели, който напълно елиминира Бадщубер и простреля Нойер за 2:0.

След паузата натискът на германците бе по-скоро хаотичен, а в края италианците пропиляха поне още два гола чрез резервите Ди Натале и Диаманти. В продължението реферът отсъди дузпа за Германия, след като рикоширала топка закачи леко ръката на Балдзарети, но утешителното попадение на Йозил не смути хладнокръвната италианска отбрана.

"В последния четвърт час на няколко пъти пропиляхме шанса за 3:0 и накрая бяхме принудени да се браним. Но до този момент изиграхме голям мач - каза след края треньорът Чезаре Прандели. - Балотели ли? Не ми казвайте, че това е най-големият мач в кариерата му. Неговата кариера тепърва започва". "Бяхме цинични, истински убийци", добави халфът Маркизио.

За финала в неделя букмейкърите сочат като фаворит Испания, но далеч не с превъзходството, което имаха германците преди полуфинала (2.00-2.10 за Испания и 3.50-3.75 за Италия). Италианци и испанци имат стара вражда - през 2008 иберийците отстраниха с дузпи скуадрата по пътя към първата си голяма съвременна титла (тогава Пирло бе наказан). 14 години по-рано в САЩ '94 пък Италия спечели четвъртфинала с 2:1 и подминато от съдията нарушение на Тасоти, който в наказателното поле разби носа на Луис Енрике.