Създателят на Бундестима предвиди голям проблем

Клинсман е от малцината, считащи темпото и ефективността недостатъчни срещу Италия.

28.06.2012 | 21:23

Юрген Клинсман, който положи основите на новата футболна филосовия на Бундестима, е сред малцината съмняващи се в успеха на Германия срещу Италия. Според него Скуадра адзура спазва игровия план, прелива от увереност (включително заради факта, че никога не е губила турнирен мач от този съперник) и това ще докара “голям проблем” за Бундестима.

Клинсман - с помощник сегашния треньор Йоахим Льов - изгради преди Мондиал 2006 концепцията Германия да играе агресивно и на високо темпо, защото това би дало идентификация не само на отбора, а и на германските привърженици. Тогава отборът се срещна за последно с Италия и загуби полуфинала с 0:2 след продължения с голове в последните две минути преди дузпите. Льов обаче разви стратегията и изгради тим, който е световно уважаван заради стила си.

Мнозинството специалисти, коментатори и всички букмейкъри дават категорично предимство на Германия (коефициенти 1.80-1.90, равенство 3.25-3,50, италианска победа 4.50-5.00). Според тях най-младият отбор на Евро 2012 има нужните инструменти срещу опита, хитростта на Италия и традициите. Това несъмнено са темпото, физическата сила, свежестта от два дни повече почивка след четвъртфиналите, а и ефективността.

Бундестимът е отправил по-малко точни и неточни изстрели от съперника, но е вкарал по 2,25 гола средно на мач срещу италианския 1. Най-красноречив показател е реализацията на голови ситуации – 19,1 срещу 6,8 %.

Клинсман е изненадан от решението Тони Кроос титуляр вместо Томас Мюлер, но предполага, че по-свежият халф е избран, за да преследва италианския плеймейкър Андреа Пирло. Такъв ход използва Юрген като треньор на САЩ в контрола срещу Италия и той се оказа успешен. “Досега всички решения на Йоги Льов са сработвали и не трябва да ги подлагаме предварително на съмнение”, заяви Юрген.