Германия щедра към Гърция, но не финансово

Най-неравният мач завърши без унижение - 4:2, от което Меркел няма да стане по-популярна на юг.

23.06.2012 | 02:44

Бундестимът попиля гръцките илюзии с резултат, отразяващ нереално разликата в класите. От непоклатима увереност в победата или дипломатичност, в комбинация със съдийска милост, най-неравностойният мач на Евро 2012 завърши само 4:2. Германия чака съперник за полуфинала измежду Англия и Италия, а нашите южни съседи се връщат в икономическа си действителност.

Гърция търсеше футболна реплика срещу олицетворението на натиска за финансова дисциплина, но получи шамар пред очите на Ангела Меркел. На стадиона в Гданск германският канцлер рискува мускулна треска от подскоци за попадения и голови положения.

За дълги периоди гледката беше откровено неприятна. Гърците подходиха толкова негативно, че вместо двубой имаше игра на една врата. За първите 45 минути родината на науката и демокрацията осъществи едва 78 подавания, като за мизерното притежание на топката под 50% от опитите за пасове бяха успешни – мъка, гарнирана с тотално германско превъзходство.

С началото на втората част португалският треньор на Гърция Фернандо Сантос направи две офанзивни промени и в 55-ата минута ненадейно беше използвана възможност за контраатака двама срещу трима. Салпингидис спринтира отдясно и центрира ниско, а Самарас дръпна Боатенг за фланелката, с което взе крачка аванс и засече топката през плонжа на вратаря Нойер за 1:1.

Интригата рухна след само 6 минути, не без гръцка заслуга. Маниатис застина при центриране в пеналта и пред него Кедира от воле разстреля Сифакис. Явно успокоени, германците оставиха Гекас да получи топката пред техния пеналт, да се обърне и да стреля, но той не уцели вратата.

В 68-ата минута дори рискът от случайности приключи. Мирослав Клозе почти от място надскочи играещия в Бундеслигата за „Шалке” защитник Кирякос Пападопулос и увисналия в небитието вратар за 3:1 с глава. Този 64-ти национален гол на родения в Полша таран го доближава само на 4 от рекордьора за Бундестима Герд Мюлер.

Скоро 34-годишният Клозе можеше да добави още един на сметката си. В 74-ата минута Месут Йозил го изведе срещу вратаря, но Сифакис спаси изстрела, а изненадващият титуляр Марко Ройс от въздуха измлати топката през напречната греда в мрежата за 4:1.

Малко утешение за Гърция дойде минута преди края с гол от дузпа на Салпингидис. Словенският рефер Дамир Скомина прояви съчувствие при изстрел в пасивната ръка на завъртащия се с гръб Боатенг.

Треньорът на Гърция, който преди мача направи аналогия с Давид и Голиат, поздрави Бундестима за убедителния успех. „Поздравявам и моите играчи, не за представянето в този мач, а за цялостното в турнира, за демонстрираните характер и страст. Германският тим беше твърде добър, ние трябваше повече да задържаме топката, за да поемаме малко въздух, но те ни притискаха и беше много трудно. Липсваше ни наказаният капитан Карагунис. Той умее да задържа топката и да създава допълнителни пространства, а този елемент беше в дефицит особено през първата част. На почивката дадох указания да коригираме грешките в защита и да потърсим повече атаката, без да губим концентрация отзад, защото един гол може напълно да промени хода на мача. Вкарахме, но допуснахме втори твърде скоро и това пречупи крилата ни, а и умората започна да се натрупва. Очаквахме друг състав от противника, но не мисля, че това изигра роля. Според мен беше правилен ход на колегата Льов да освежи нападението си. В неговия тим дори някои титуляри да не играят, другите са равностойно добри. Ако някой предварително ми беше казал, че ще вкараме два гола на Германия, нямаше да повярвам.”