Гърция получи футболна утеха навръх изборите

Със сензационно 1:0 съседите изхвърлиха Русия от Евро 2012, Чехия също на четвъртфинал след успех над Полша.

16.06.2012 | 23:55

Отписаният от мнозина отбор на Гърция поднесе най-голямата изненада на Евро 2012 до момента, като се наложи с 1:0 над Русия и изхвърли фаворита в група А от турнира. Гърците ще играят в четвъртфиналите срещу победителя в съседния поток В - най-вероятно Германия. В другия мач тази вечер Чехия победи домакина Полша с 1:0 и продължава напред като победител в групата.

На стадиона във Варшава руснаците, които немалко експерти вече бяха причислили дори към фаворитите за европейската титла, контролираха играта през първата част, докато гърците се бранеха с всички сили и почти не опитваха атаки. Груба грешка на Юрий Жирков при един тъч в последната минута на полувремето обаче остави гръцкия капитан Карагунис сам срещу вратаря Малафеев за 1:0.

След почивката Русия започна неочаквано смутено и допусна още няколко опасни гръцки контри, при една от които Карагунис имаше претенции и за дузпа. Съдията обаче оцени положението като симулация и показа на 35-годишния ветеран жълт картон, заради който той ще пропусне четвъртфинала. Наказание си издейства и крайният защитник Холевас.

В 69-ата минута нов шанс за Гърция - удар в гредата на Дзавелас от фаул - съвпадна със съобщението на диктора, че в другия мач Чехия повежда. Вместо да мобилизира, анонсът парализира руснаците, които успяха да приложат някакъв натиск едва в последните няколко минути. Центриране отдясно бе засечено от Алан Дзагоев на педя от гредата, с което надеждите на Русия окончателно се изпариха.

Неочакваният успех на Гърция идва броени часове преди ключовите парламентарни избори в страната, от които зависи не само оставането на южните ни съседи в еврозоната.