Холандия загуби контрол, чака чудо

Световният вицешампион записа първа загуба от Германия на европейски финали, ще стиска палци на Бундестима срещу Дания.

14.06.2012 | 00:01

Холандия записа първата си загуба от Германия на европейски финали и ще разчита на стечение от щастливи обстоятелства в последните мачове от групата, за да не отпадне от първенството. В Харков световният шампион бе надигран от далеч по-ефективния германски тим с 2:1 (два гола на Марио Гомес срещу късно попадение на Ван Перси) и се закрепи на последното място в група В, без спечелена точка.

За да продължат напред, Лалетата трябва да победят стария си и неудобен съперник Португалия в последния мач и да разчитат германците да бият Дания. При такъв вариант Бундестимът ще е пръв, а останалите три тима ще се изравнят в класирането с по три точки. Тогава определящи ще са головата разлика в мачовете помежду им, по-големият брой отбелязани голове и, накрая, коефициентите на УЕФА, които дават аванс на португалците (номер 5 в ранглистата). На Германия е достатъчна точка срещу Дания, за да си гарантира първото място и да играе с втория от група А (вероятно Полша или Чехия).

В Харков притиснатите до стената холандци започнаха малко по-енергично и Ван Перси на два пъти се озова срещу германския вратар в първите минути, като при втория опит едва не повтори прословутия победен гол на Ван Бастен срещу Бундестима от Евро '88. След това обаче оранжевите затънаха във все по-монотонни атаки, а по-практичните и фокусирани германски комбинации показаха слабостите на холандските защитници. В 24-ата минута Швайнщайгер бе забравен съвсем сам пред наказателното поле на "лалетата", получи от Мюлер и лесно намери Марио Гомес за 0:1. В 38-ата отново комбинация Мюлер - Швайнщайгер завърши с пас за Гомес, който по диагонал простреля заелия лоша позиция вратар Стекеленбург - 0:2.

След почивката холандският треньор Берт Ван Марвайк се принуди да пусне в игра разкритикувалия го Рафаел Ван дер Ваарт вместо зет си Ван Бомел, както и централния нападател Хунтелаар. Чак в 73-ата минута обаче солова атака на Робин Ван Перси завърши с шут между краката на защитника Бадщубер за 1:2 и вдъхна малко увереност у оранжевите.

"Лош късмет, днес не ни провървя", каза след мача Ван Марвайк. "Нямахме достатъчно кураж, особено в средната линия. Но и Германия е много силен отбор, отдавна не са имали толкова добри играчи, с много качество, много изобретателност, ясно е, че са фаворити на това първенство".

"Те нямаха много идеи просто защото ние стояхме много добре", коментира германският треньор Йоахим Льов. "Мисля, че при 2:0 те вече бяха поуморени и трябваше да вкараме трети гол. Вместо това нещата накрая станаха малко по-вълнуващи, но важното е, че победихме". Льов добави, че "със сигурност" ще промени нещо в състава за мача с Дания, но не уточни дали това означава почивка за ключови фигури.