Португалия се измъкна въпреки Роналдо

Кристиано се скъса да пропуска, късна резерва заличава дубъл на Бентнер в 87-ата минута.

13.06.2012 | 22:29

Португалия имаше антигерой в лицето на капитана Кристиано Роналдо, но намери и своя герой за драматична победа с 3:2 над Дания. Силвестре Варела, 27-годишно крило на “Порто”, влезе като последен ход при 2:2 в 84-ата минута и вкара в 87-ата.

Португалия поведе 2:0 чрез Пепе (24) и Пощига (36), но беше наказана за серия пропуски на суперзвездата чрез дубъл на Никлас Бентнер (41 и 80). В хаотичния натиск Роналдо докъса нервите на съотборници и сънародници като изпорти още две атаки, но сякаш през невъзможна пролука Варела промуши топката между пречещия защитник Симон Поулсен и страничната греда, далеч от обсега на вратаря Андерсен.

Това беше като съдбовна отплата за родения в покрайнините на Лисабон Варела. Той пропусна Мондиал 2010 заради счупване на крак, а сега вкара втория си гол за Португалия в едва осми мач. Това попадение е спасително, защото отборът възроди шансовете си за четвъртфиналите. След 0:1 от Германия иберийците ще решават бъдещето си срещу Холандия в третия кръг от групата.

Треньорът на Дания Мортен Олсен изглеждаше тежко след късния удар: “Ужасно чувство е да загубиш толкова близо преди края. Бях горд от начина, по който играхме и се върнахме в резултата през втората част”. След победата над Холандия в първия кръг специалистът трябва да възстатновява психически своите за третия мач срещу фаворита Германия.

Иначе за "Бандата на Олсен" мачът започна в тон с успешната статистика от последните години срещу Португалия. “Бандата на Олсен” изпълни 4 корнера в първите 7 минути. В 16-ата обаче загуби поради контузия единия дефанзивен халф Зимлинг и това разстрои синхрона. След два неточни изстрела на Роналдо щетата стана факт след корнер, от който Пепе изпревари всички на предна греда и откри с глава.

В 34-ата Роналдо си спечели удобна позиция за свободен удар до дъгата, но уцели стената. Скоро Нани получи много свобода отдясно в пеналта за нисък пас към Пощига, който изпревари Кяер и засече за 2:0.

Датчаните не клекнаха. Мейрелеш спря извеждащ пас към Крон-Дели с ръка, но имаше късмет за съотборник в близост и получи само жълт картон. В 41-ата непокритият на задната греда Крон-Дели с глава прехвърли към другата и Бентнер от метър с глава вкара петия си гол в 5 мача срещу Португалия.

Рехавият датски ариергард позволи в 49-ата Роналдо да напредне сам и от 15-ина метра да стреля във вратаря. После два пъти капитанът Агер се намесваше перфектно да парира Пощига. Наложи се и втора принудителна смяна - в 60-ата вместо Ромедал влезе Микелсен, който се включи много активно отдясно. Скоро Квист прати бомба от 25 метра на сантиметри от изравняване.

Португалия се дръпна в очакване на контри, но едва ли само това бе причина за брутална статистика в полза на Дания - двойно повече завършени пасове и 60-40% контрол над топката. Шансът за контра дойде в 78-ата, Нани изведе Роналдо сам срещу вратаря и вкарващият гол след гол за “Реал” не уцели вратата. Наказанието дойде след две минути – Якобсен центрира отдясно, Пепе увисна и зад него Бентнер с глава засече в мрежата.

Дания позволи твърде масиран натиск и пострада болезнено. Въпреки това получи шанс за трето изравняване в добавеното време, но Шьоне непокрит в пеналта по диагонал стреля доста край вратата.

За капак Роналдо си изпроси жълт картон, а Пепе побърза да го защити: “Роналдо е един от най-добрите играчи в света, много добър капитан и лидер. Сигурен съм, че ще вкара скоро”.