Син на убиец спаси Полша

Русия чака точка срещу Гърция за четвъртфинал, слухове за убит запалянко във Варшава.

13.06.2012 | 00:21

С гол на капитана си Якуб Блашчиковски Полша се добра до равен 1:1 срещу фаворита в група А Русия и запази надеждите за класиране на четвъртфинал. За домакините решителен ще е третият мач срещу съседа Чехия, докато задачата на руснаците изглежда по-изпълнима срещу загубилия тръпка тим на Гърция.

Двубоят на националния стадион във Варшава започна напрегнато, вероятно в резултат и на сблъсъците между двете агитки преди това, пратили няколко души в болница със сериозни наранявания.

Постепенно обаче играта се отвори, и двата отбора отчетливо търсеха атаката. В 18-ата минута ефектен гол на Полански бе отменен заради засада от Волфганг Щарк (иронично, макар и несъзнателно, решение на УЕФА бе спорът между руснаци и поляци да бъде арбитриран от германец). В 37-ата минута Русия, която имаше видимо превъзходство във владеенето на топката, откри резултата след пряк свободен удар на Аршавин и бърза реакция на Алан Дзагоев в малкото наказателно поле.

След почивката поляците опитаха натиск и на два пъти бяха разочаровани от руския вратар Малафеев. Все пак в 57-ата минута Блашчиковски успя добре да овладее пас на Обраняк и със зрелищен удар в далечния ъгъл на вратата изравни. До края мачът бе открит и атрактивен, но без повече решителни събития. В продължението при предстоящ пряк свободен удар за Полша треньорът Смуда изненада трибуните, сменяйки щатния изпълнител Людовик Обраняк. Халфът не спести ядните реплики към скамейката, а на пресконференцията Смуда парира въпросите за евентуални търкания между двамата с лаконичното "питайте него".

За играч на мача бе избран полският голмайстор Блашчиковски, който коментира: "За нас равенството не променя особено нещата, защото пак трябва да спечелим последния мач с Чехия. Но то ни дава увереност, защото е равенство срещу един силен отбор".

Медиите използваха случая да припомнят тежкото детство на полския капитан. Блашчиковски е едва на десет, когато баща му убива майка му и влиза в затвора. Момчето е отгледано от баба си. Днес полузащитникът на "Борусия" (Дортмунд) е ревностен католик и активист на религиозни организации.

Междувременно в московски сайтове се появи информация, че има загинал руски запалянко след сблъсъците по варшавските улици. Боевете бяха провокирани от размахваните от руснаците съветски знамена. Полски хулигани налетяха на бой, части от руската агитка им отвърнаха. Руснаци нападнаха и журналисти, опитали се да снимат боя. На разпространените видеокадри се виждат поне дузина ранени и окървавени, варшавската полиция потвърди за над 100 арестувани. От руското външно министерство заявиха, че нямат сведения за загинал запалянко и в момента проверяват съобщенията в медиите.