Гърция пое към изхода на Евро 2012

Съседите пак страдат от съдии, но и сами не си помагат с два допуснати гола от съблекалнята.

12.06.2012 | 22:32

Единственият български съсед на Евро 2012 се запъти към изхода със загуба 1:2 от Чехия. След два мача Гърция има само точка от опорочения от испански рефер мач на откриването срещу Полша и в последния трети среща фаворита в група „А” Русия.

Чехите се върнаха в играта за първите две места (след 1:4 от руснаците) и ще решават втория четвъртфиналист в директен спор с поляците. Голям проблем обаче ще е контузия в ахилеса, която днес извади от игра капитана Томаш Росицки на почивката. Халфът на „Арсенал” пропусна всички контроли преди Евро 2012 заради мускулен проблем, а сега по думите на треньора Михал Билек е под въпрос.

Във Вроцлав Гърция излезе с нова централна защита, след като на първия мач във Варшава единият титуляр получи тежка контузия, а другият бе изгонен с два измислени жълти картона от рефера Карвальо. И този път южните ни съседи се чувстваха ощетени (от френска бригада, начело със Стефан Ланоа), но подходът не бе толкова брутален, а по-скоро тънък, какъвто и българските национали са изпитвали на гърба си.

Гърците обаче и сами не си помогнаха – в първия мач изпортиха дузпа, във втория пуснаха два гола до 6-ата минута. Хазартният ляв бек Холевас бе хванат на центъра при чешка контра и не успя да догони изведения фронтално Ирачек. Вторият гол стана през зоната на Холевас с обща вина. Талантливият ляв халф Фортунис не блокира активния чешки бек Гебре Селасие, вратарят Халкиас не успя да пресече ниското центриране, а върнатият от халф в защитник Кацуранис позволи с подпиране да бъде изместен от Пиларж пред голлинията.

В 22-та минута ветеранът Халкиас напусна заради контузия и влезе Сифакис, чиито мачове целия минал сезон за „Арис” не запълват пръстите на едната ръка. Ирачек разведри обстановката като спъна рефера в опит да запази топката, а при друг инцидент Росицки удари с вдигнат крак по главата опонента си капитан Карагунис.

Гол с глава на Фотакис бе отменен със сантиметрова засада в 41-ата минута (снимка – в галерия). Търпението на гърците преля, когато реферът обяви една добавена минута на първата част. От щаба им отидоха да обясняват на четвъртия, че вратарската смяна отне повече от минута, а излизането на Карагунис за лекарска помощ ги докара поне до две.

Късметът се обърна в 53-ата минута. Безобидна топка от Самарас към пеналта бе изпусната от Петер Чех и попадна у току-що влезлия Гекас за лесен шут на празна врата. Вратарят, с капитанската лента на сменения Росицки, явно се уплаши от сблъсък с бранителя Сивок. Шеста година Чех носи предпазен шлем заради застрашаващо живота му черепно счупване в мач от Висшата лига.

При осезаем гръцки натиск, в 72-ата минута бе спряна опасна атака с нереална засада, когато топката попадна у Гекас в пеналта. В добавеното време при центриране в чешкия пеналт Торосидис бе хванат за фланелката, но Ланоа измисли фаул в атака.

Така португалският треньор Фернандо Сантос записа едва втора загуба от 22 мача начело на Гърция. Запитан след мача как мотивира отбора си, как предпазва играчите от фатализъм след толкова негативни ситуации за два мача, той отвърна: „Първото и най-важно, което казах на почивката – изчистете умовете си, защото само така можете да използвате качествата си. В последните минути ние играхме повече със сърце, отколкото с разум, и затова усилията ни не се изплатиха”.