Гърция изпусна сензация на старта на Евро 2012

Испански съдия подпря домакина Полша, а ощетените се донаказаха с изпортена дузпа.

08.06.2012 | 21:51

Най-голямото спортно събитие на Стария континент стартира с изобилие от емоции и равен резултат 1:1 между Полша и Гърция. Откриващият мач на Националния стадион във Варшава едва не излезе от контрол заради испански съдия, който удари солидно рамо на домакините в последните минути на първото полувреме. В крайна сметка двата отбора се разделиха неутрално, след по един червен картон и пропусната дузпа от гърците.

Стилна 12-минутна церемония отприщи футболните битки, които ще владеят Европа до 1 юли. Пред президентите на УЕФА Мишел Платини и на страните-домакини Полша и Украйна, Бронислав Коморовски и Виктор Янукович, първият гол падна в 17-ата минута. Вкара го звездата на Полша, играч №1 на сезона в Бундеслигата и трансферна цел на “Манчестър Юнайтед” – Роберт Левандовски.

Малко преди гола поляците предупредиха с атака отдясно, при която двама надиграха трима гърци и Левандовски се размина на сантиметри с центрирането. При втория идентичен случай потомъкът на джудист и волейболистка засече с глава в мрежата.

При головата атака се контузи един от централните защитници на Гърция – Аврам Пападопулос, и след 20 минути мъчителни опити да продължи напусна терена. Едва влязъл, съфамилникът Кирякос в опит да избие центриране заложи топката към дузпата, откъдето роденият във Франция полски защитник Перкис не я уцели добре.

Драмата започна в 44-ата минута, когато реферът Карлос Веласко Карвальо изгони играч на Гърция. Сократис Папастатопулос блокира вече загубилия равновесие Муравски и получи втори жълт и червен. Това наказание беше твърде жестоко, защото испанецът даде първия картон за нормално единоборство във въздуха, а във втория случай полякът се бе подхлъзнал и нямаше да се измъкне сам срещу вратата.

Отчаянието на гърците можеше да е пълно, но центрираната топка от фаула Перкис засече с глава встрани. След минута обаче съдийската неправда бе завършена. Този път в собствения пеналт Перкис загуби равновесие и падайки захлупи с ръка топката. Гърците имаха основания за дузпа, но получиха от рефера нов жълт картон заради протести.

Шансовете за полска победа срещу 10-има и съдийски скандал изглеждаха непоклатими, но в 50-ата минута Гърция ненадейно изравни. След пробив и центриране отдясно вратарят от “Арсенал” Шчесни само спря топката до себе си и току-що влезлият за втората част Салпингидис я ритна в мрежата.

Смутената полска отбрана започна да пуска дълги топки зад гърба си и в 63-ата минута Самарас пропусна, но в 68-ата Салпингидис изскочи фронтално и бе спънат от Шчесни за дузпа с червен картон. Влезлият резервен вратар Титон обаче спаси слабичкия изстрел на уморения гръцки капитан Карагунис. Сензационният обрат се размина и в 74-ата, защото гол на Салпингидис бе правилно отменен заради засада. Поляците успяха да установят натиск чак за последните 10-ина минути, но не стигнаха до чисто голово положение. В следващия мач от група “А” те излизат срещу фаворита Русия, а гърците трябва да се чудят как ще скърпят централна защита срещу Чехия.