fallback

Дербито за прогнозите: математика или инстинкти

Оракули никнат от Европа до Азия - октопод с родословие, крава и теле, слонове, прасе, пор, лама, елен, тюлен, рибки.

08.06.2012 | 15:14

Ясно е, че футболният мач като функция от действия на 25 преки участници (22-ма играчи в началото и трима рефери) плюс въздействие от треньори и публика няма точно изчисление чрез научни методи. Прогнозите обикновено са микс от статистика и субективни преценки.

Откакто октоподът Паул направи световен фурор с точните си предпочитания на Мондиал 2010, стартира задочна битка кой е по-състоятелен: математиката, познанията на футболни специалисти или природните инстинкти на животни, вплетени в зададен двоен или троен избор.

Около резултатите се въртят милиарди годишен оборот. Букмейкърите, определящи шансове в коефициенти, са възприемани като експерти с повече информация от залагащите. Всъщност в този бизнес почти няма емоции – подчинен е на аритметика, а корекциите в ставките са главно реакция от натиск със залози върху даден знак (изход).

На кого да се доверим за започващото днес Евро 2012? Един интересен индикатор, плод от статистическа обработка на ред показатели (най-вече резултати), сочи най-вероятен финал Испания - Холандия (повторение от световното преди две години) - 7.9%. Следва Испания – Германия със 7.6 и Холандия – Германия с 6.6. Шансовете за титла са 28% в полза на Испания, 16% за Холандия и 15% за Германия, тоест 59% вероятност един от трите отбора да триумфира.

За първите мачове от четирите групи шансовете в проценти са: на 8 юни Полша – Гърция 32-27-41 и Русия – Чехия 37-27-36, на 9 юни Холандия – Дания 54-25-22 и Германия – Португалия 50-25-25, на 10 юни Испания – Италия 53-25-22 и Ейре – Хърватия 29-26-44, на 11 юни Франция – Англия 31-27-43, Украйна – Швеция 39-27-34.

Ако вярваме повече на футболни специалисти, бивши изявени играчи, техните прогнози са подобни. Дузина анализатори на BBC – Гари Линекер, Алън Шиърър, Алън Хансен, Марк Лоуренсън, Пат Невин, Ян Молби, Крис Уодъл, Лий Диксън, Марк Брайт, Дейвид Джеймс, Роби Савидж и Дани Милс, плюс четирима водещи журналисти, посочиха челната четворка. Десетима класираха на първо място Германия, петима заложиха на Испания и един на Холандия. Почти всички броят „Лалетата” на полуфинал, също и конкурента на Англия в групата – Франция, а неколцина класират Италия в четворката.

Най-атрактивни, вероятно и поради липса на футболни пристрастия, са животните. Оракулите никнат като гъби. В Португалия мачовете на отбора ще предвижда октоподът Паулус, взет от Германия роднина на починалия Паул. В Полша се доверяват на слоницата Чита от зоопарка в Краков, която чрез три плода манго прогнозира победа на домакините в мача на откриването срещу Гърция.

В Холандия слоницата Нели избра Германия срещу Португалия. На обратно мнение обаче са немската крава-беглец Ивон и нейното теле Орки, които избраха храната с португалското знаме.

В Украйна прогнози правят пор на име Фред в Харков и прасето Футник в Киев. В Англия се доверяват на лама с име Никълъс от Източен Съсекс, след като предрече победа на „Челси” във финала на Шампионската лига. За същия мач германският дакел Сиси се компрометира, избирайки „Байерн”.

Азиатците не остават по-назад. В Тайланд 7-годишен тюлен на име Тик жонглира с топки в цветовете на отборите. В Сингапур използват рибки и за Полша – Гърция една предвиди победа на домакините, а другата – равенство. Треската за прогнози стигна до Коми, където елен прогнозира, че Русия ще стигне до полуфинал.

fallback
fallback