Тежки метали и химикали в сувенирните екипи

Изследвания установили олово, никел и опасни вещества във фланелките на национални отбори.

06.06.2012 | 13:42
Тежки метали и химикали в сувенирните екипи

Примамливите фланелки на любимите отбори носят риск за здравето на запалянковците, защото съдържат вредни материали. Скандалната информация изнесе BEUC – обединяваща 42 авторитетни потребителски организации в 31 европейски страни.

Изследвания на използваните материали в официални екипи на Полша, Испания, Германия, Русия, Украйна, Италия, Франция, Холандия и Португалия са установили, че всички девет национални фланелки съдържат тревожни нива на химикали.

Тежкият метал олово е бил открит в шест екипа – на Испания, Германия, Украйна, Русия, Франция и Италия. В първите два нивото превишава допустимото за детски продукти. Тези на Португалия и Дания съдържат никел.

В изявлението на BEUC се казва, че „фланелката на Полша направо трябва да бъде забранена, защото съдържа наднормени дози органотин (химични съединения на базата на калай и въглеводород, използвани срещу миризмата на пот), които могат да бъдат токсични за нервната система. Друг химикал, нонилфенол, който е забранен за отпадните води поради вредно въздействие върху околната среда, е открит в екипите на Испания и Италия.

Генералният директор на BEUC Моник Гойенс твърди: „Футболните фенове плащат до 90 евро за фланелка на любимия отбор. Най-малкото, което трябва да очакват, е качествен и безопасен продукт. Необяснимо е, че тежки метали са използвани в масови потребителски продукти. Това е нечестна игра от производителите да употребяват вещества, вредни за хората и околната среда. Тестовите резултати на нашите членове са тъжно напомняне, че законодателството за химичните вещества в Европа е непригодно към целта за забрана на опасните субстанции от потребителски продукти.”

BEUC призовават за предстоящото преразглеждане на европейското законодателство относно химичните вещества да бъде използван завишен контрол срещу потенциално вредни и токсични химически коктейли в търговските стоки. Според Гойенс, един план за справяне с ендокринно рискови субстанции би бил възможност за офанзива на ЕС срещу вредните химикали.