Шави: Тук няма Пепеляшки, ще има много бедствия

Победата над Скуадрата през 2008 ни отприщи да променим футбола и това е по-важно от трофеите, твърди плеймейкърът.

04.06.2012 | 12:27

Испания направи последен тест - 1:0 срещу Китай - за защитата на европейската корона, започваща на 10 юни срещу Италия. Мачът от група „С” (включваща Ирландия и Хърватия) е на дневен ред въпреки спекулациите за изваждане на Скуадрата от Евро 2012 поради корупционните афери в калчото.

„Ла Фурия” загря за стартиращото в петък първенство с емоционален мач в Севиля, в който капитанът Икер Касиляс чества 12 години от дебюта като национал. Победата дойде едва 6 минути преди края, заради дузина спасявания на китайския вратар и още толкова пропуски. Иниеста изработи, а Силва реализира гола за 25-ия пореден домакински успех на световния и европървенец.

Испанската буря се изви след почивката, когато треньорът Висенте Дел Боске засили атаката с Иниеста, Навас, Торес и по-късно Мата, вместо Бускетс, Шави, Негредо и Касорла. Вратарят Чен изби опасни изстрели на Иниеста и Силва, две греди (62-63 мин) уцелиха Албиол и Иниеста. Сетне Чен спаси два шута на Торес и нови на Силва и Иниеста, а изстрели с глава на Торес (2), Силва и Албиол минаха край целта. След 1:0 Навас пропусна на празна врата, а гол на Мата бе правилно отменен заради засада.

Иниеста вдъхнови вихрушката, но денят бе за Касиляс и той го украси с марково спасяване с крак на изстрел от 6 метра. 31-годишният вратар игра за треньора Дел Боске, който му даде път в „Реал” през 1999-а, срещу треньора на Китай Камачо, който го пусна в националния на 3 юни 2000 в Гьотеборг. В дебюта преди 12 лета той направи дузпа след едва 11 минути игра, но оттогава заслужи да го наричат Свети Икер. Извън подвизите за „Реал”, с Испания вдигна европейската купа 2008 и световната 2010, стана рекордьор по мачове (131), държи световните вратарски постижения за брой победи (близо 100) и опазени сухи мрежи (74).

Специално за евротитлата Икер имаше ключов принос със спасените дузпи срещу Италия в четвъртфинала. Тогава Скуадрата бе световен шампион, който едва не пропусна Мондиал 2006 заради аферата „Калчополи”.

Другият тартор на „Ла Фурия” – Шави, определя онази победа над Италия като катализатор на 4-годишната испанска доминация. В интервю за вестник „Ел Паис” 32-годишният плеймейкър твърди, че европейското първенство е по-трудно за спечелване от световното и Испания вече е главен дразнител за всички, но отборът е много по-спокоен и уверен.

„Имам чувството, че вече сме изпълнили своя дълг, че сме в душевен комфорт. Няма неотложни цели, няма страх от четвъртфинали, няма притеснения. Онзи ден срещу Италия промени динамиката на испанския футбол, беше като освобождаване. После дойде европейската титла и световната купа. Аз искам да продължа да побеждавам, макар да чувствам, че сме в мир със себе си. Всеки иска да победи шампиона. За нас това е просто още един мач, а за опонента е Мачът. Още повече, че сме без (контузените) Виля и Пуйол. Висенте Дел Боске беше прав да каже, че те са незаменими, но ние ще опитаме да компенсираме тяхната загуба чрез други хора. Европейското първенство е по-трудно за спечелване от Световната купа, по-напрегнато. Няма Пепеляшки. На световното, с цялото ми уважение, може да срещнеш Хондурас или Саудитска арабия. На европейското всеки може да те победи.”

Сега Испания има шанс за уникално постижение – да спечели три поред големи форума, но Шави цени повече приноса на отбора за еволюция на играта.

„Преди четири години искахме да прескочим четвъртфинал, а сега от нас се очаква нещо, което никой не е постигал. Подходът трябва да е различен. Ще опитаме, с нашия стил, но ако не успеем, по никакъв начин това няма да е бедствие. Има седем-осем отбора, които могат да спечелят титлата, така че ще има доста бедствия в този смисъл, защото не е възможно всички да спечелят. Аз не мога да се сетя за толкова отворен турнир. Има противници, които отчаяно искат да спечелят и са добре подготвени, като Холандия, която има всичко и е много добър отбор. После Франция, Германия, Португалия, Испания, Италия и Англия. Преди всичко обаче, ние създадохме идеята да искаме да играем с топката, вместо да спекулираме. Сега Германия иска топката, Италия не дава пространства за игра. Мисля, че това е много по-съществено от спечелването на две титли.”