Националите си пишат „Слаб” в атака за 0:3 в САЩ

Треньорът Плачи отчита два проблема и отличен противник, капитанът Алексиев най-неефективен.

29.06.2013 | 10:08

Волейболните национали изтъкват провал в атака като причина за първа загуба в Световна лига 2013. САЩ измести България от важното второ място в група „А” с 3:0 (25-19, 25-22, 25-21) за 79 минути в Рино, щата Невада.

Преди втората среща в неделя от 5:30 наше време двата отбора са с по 11 точки (4 победи, 1 загуба) като американците имат малко предимство в геймовата разлика (13:6 срещу 12:6) и съотношението на гейм-точките.

Бразилия си позволи да изпусне една точка от 3:2 над Франция в Сао Пауло, но остава лидер с 13 (5 победи от 5) и е домакин в оставащите си 5 мача (2 срещу България и 2 срещу САЩ). От битката за две визи към финалната шестица практически отпадат Франция (7 точки от 7 мача) и Полша (5/5), докато Аржентина (4/7) има гарантирано място като домакин.

Пред 3500 зрители, вкл. група гласовити емигранти, националите тръгнаха с 0-5 от сервиси на Дейвид Смит и допуснаха 2 поредни точки от разпределителя Кайл Колдуел за 8-15. Виктор Йосифов наниза два аса за 14-18, но прати третия сервис в аут и изпуснахме влака. Общо в гейма нашите подариха 10 точки от свои грешки.

Вторият започна обнадеждаващо, 8-4 след три атаки на Цветан Соколов, но последваха 4 поредни точки за САЩ. От 12-14 изоставахме с 1-4 точки (18-19, 20-24, 22-24) преди сервис на Цецо в аут за 0-2 гейма. В третия нашите два пъти изпускаха добра преднина (след 4 поредни точки от сервис за 10-8) - от 13-10 до 13-13 и от 16-14 до 19-19, преди да капитулират 21-25.

Статистиката отчете сериозно предимство за САЩ на блок (15-4 успешни). Соколов завърши с повече точки (19) от определения за играч на мача Мат Андерсън (15), но всъщност реализира едва 18 от 34 атаки.

Като най-неефективен с 6 успешни от 20, капитанът Тодор Алексиев изтъкна играта в нападение като причина за поражението: „Трябва да подобрим атаката, защото не забивахме достатъчно добре”.

Селекционерът Камило Плачи отчете две слабости: „Отборът на САЩ игра отлично и потвърди своята класа. Ние имахме трудности в някои компоненти на играта, където обикновено сме много силни – атаката и блокадата”.

Американският треньор Джон Спироу призна, че никой от двата отбора не е показал пълните си възможности, но неговият по-добре използвал шансовете си. Капитанът Андерсън заяви: „Знаехме, че българите идват за битка. Те сервираха наистина силно и ни притискаха доста. Очакваме утре да играят още по-силно, затова трябва да подобрим играта си”.