Удобен жребий за Димитров и Пиронкова на „Уимбълдън”

Нашият талант се размина с най-силните петима, може да срещне №8 в третия кръг.

21.06.2013 | 14:28

Григор Димитров и Цветана Пиронкова получиха удобни препятствия от жребия за „Уимбълдън” (24 юни – 7 юли). На най-стария тенис турнир в света (1877) и трети от четирите за Големия шлем нашите започват с противници, срещу които имат 100% успеваемост в досегашните двубои (всички на хардкорт).

В първия кръг на „свещената” лондонска трева Григор играе с №91 в света Симоне Болели, когото е побеждавал два пъти от два мача, без загубен сет. Последният е тази година на „Мастърс” в Маями – 6:4, 1:1 и отказване на италианеца. Другият е през 2011 в Банкок – 7:6 (10-8), 6:1. 27-годишният Болели не е достигал повече от трети кръг в Големия шлем (два пъти на Уимбълдън и веднъж на Ролан Гарос).

Пиронкова се изправя срещу Анастасия Павлюченкова. 22-годишната рускиня е с 44 позиции по-високо в ранглистата - №21, но е стигала максумим трети кръг на „Уимбълдън” (2008, 2010) от шест участия. Цвети играе за девети път на любимия си турнир, където постигна най-големите успехи в кариерата - полуфинал 2010 и четвъртфинал 2011. При единствената си среща с Павлюченкова през 2009 българката победи в Москва с 6:3, 2:6, 6:4.

Като №31 в ранглистата и 29-и в схемата Гришо имаше гарантирани непоставени противници за първите два кръга. При успех на старта, ще играе срещу победителя между Грега Земля (Словения) и Майкъл Ръсел (САЩ), които са достигали максимум втори кръг в Лондон. Първият е 26-годишен и №53 в света, вторият е 35-годишен ветеран, №97.

За третия кръг пътят на Димитров се пресича с този на №8 Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина), но можеше да е по-трудно, ако се бяха паднали първите петима - Джокович, Мъри, Федерер, Ферер или Надал.

Този „Уимбълдън” е четвърти за Димитров. Отпадна в първи кръг през 2009, във втори през 2011 след драматичен 4-сетов мач срещу силния французин Цонга и във втори през 2012, отказвайки се поради контузия при 5:7, 1:4 срещу Багдатис. В Големия шлем ще е 14-о участие на нашия талант като едва на последния „Ролан Гарос” успя да прескочи втория кръг и отпадна в трети от световния №1 Новак Джокович.

В подгряващите турнири на трева Григор изигра два официални и два неофициални мача. В Куинс, Западен Лондон, победи №88 Дуди Села (Израел) с 2-1 сета и отпадна във втория кръг от №82 Лейтън Хюит с 0-2. Загуби два мача на демонстративния The Boodles край Лондон, който не е част от професионалната верига и цели главно забавление за заможна публика в изискана обстановка. Точно това сториха снощи Димитров и Джокович за резултат 7:5, 3:6, 6-10. Правеха чести паузи от смях, реплики и жестове към публиката, сътвориха подобия на стриптийз, сменяйки фланелките си, като Григор хвърли своята в публиката. В решаващия тайбрек до 10 точки при 6-9 нашият предложи на едно от момичетата, които подават топките, да довърши играта, а Новак стори същото и двете девойчета удариха по някоя топка, преди сърбинът да затвори мача.

За десерт двамата изиграха скеч, имитирайки Мария Шарапова. Григор се съгласи да започне с походката на своята любима от стола за почивка до зоната за сервис, а сърбинът имитира подготовката, стойката и оправянето на прическата до самия начален удар като го изпълни с марковия вик на рускинята. В предния си мач срещу втората ракета на Сърбия – Янко Типсаревич, Димитров спечели и загуби по един сет с тайбрек и отстъпи 4-10 в решаващата част.

Пиронкова загря за „Уимбълдън” с пет мача на трева – победа и загуба в Бирмингам плюс две победи и загуба на четвъртфинал в Хертогенбош, Холандия. В последния си мач Цвети допусна обрат срещу испанката Карла Суарес Наваро (№19 в света) с 6:2, 4:6, 4:6. В предните два надви румънката Ирина-Камелия Бегу (№60) със 7:6 (9-7), 6:2 и Кристина Младенович (Франция) с 6:4, 6:4. Преди това в Бирмингам отнесе 6:2, 6:1 дребната и неопитна американка Лорън Дейвис (№88) и загуби 4:6, 4:6 от най-силната румънка Сорана Кърстя (№22).

Балансът на Цвети тази година е 6 победи и 15 загуби, които я свалиха с близо 30 позиции в световната ранглиста до №65. Въпреки колебливата форма английски вестник посочи българката като скрита опасност за фаворитите на „Уимбълдън”. При победа над Павлюченкова във втори кръг ще срещне Барбора Захлавова Стрицова или Магдалена Рибарикова. Първата е 27-годишна чехкиня, №118 в света, достигала максимум трети кръг на „Уимбълдън” (2008, 2010). Втората е 25-годишна словачка, №43, и не е прескачала първия кръг. За трети кръг пътят на Пиронкова се пресича с поставената 13-а в схемата Надя Петрова (Русия).