Пътна блокада на “Левски” заради 1:1 в Гоце Делчев

Гневни фенове спират автобуса за обяснения след Разлог, полицията ги арестува преди Благоевград.

10.04.2013 | 22:42

Разгневени привърженици на “Левски” блокираха клубния автобус на връщане от Гоце Делчев към София и потърсиха обяснения за 1:1 в гостуването срещу “Пирин”. Екшънът продължи с намеса на полицията и арести.

Равенството, дошло след пасивна игра на “сините” през втората част и дузпа за домакините в 82-ата минута, компрометира шансовете за спечелване на шампионската титла. “Левски” пропусна да стъпи на първото място поне за денонощие, преди гостуването на лидера “Лудогорец” срещу ЦСКА в четвъртък (19:00 ч).

Феновете запречиха с автомобили шосето преди прохода Предела, след Разлог на път към Симитли, изчаквайки возилото на отбора. Полицейският кордон за автобуса попречи да се стигне до нещо по-сериозно от разговори на висок тон с треньорите на фона на запалени димки. По-късно органите на реда са спрели участвали в блокадата автомобили на входа за Благоевград и се е стигнало до арести. Шефът на фенклуба Владимир Владимиров говори за полицейски произвол и ненужна употреба на сила.

“Левски” буквално изтърва мача, а герой стана вратарят Абди Абдиков от китното помашко село Дебрен. Преди почивката той спаси три ситуации и капитулира само пред добавка отблизо на Ромен Ели (40 мин). След почивката “сините” заиграха безотговорно и не се стреснаха дори след пропуск на Шишков (59) и двойно спасяване на вратаря им Илиев срещу Лазаров (61).

Капакът постави Орлин Старокин с безумно блъскане на нахлулия в пеналта Близнаков за дузпа, реализирана от Витанов (82). След мача Старокин заяви, че сам е провалил отбора и поднесе извинения към феновете, ръководството и отбора,  но грешката му не оправдава поведението на останалите.

В последните минути Абдиков направи страхотно спасяване на метър пред голлинията и се намеси авторитетно при две центрирания. Звездата Базил де Карвальо се изложи в добавеното време. При борба за позиция преди свободен удар голмайсторът на “А” група с все сила настъпи противник, а вместо директен червен картон реферът Мартин Богдев показа жълт за симулация на потърпевшия.

Треньорът Илиан Илиев вече се съмнява дали отборът заслужава титлата: “Ядосан съм много. Сериозен отбор с претенции да става шампион не може да допуска такъв гол – играч на Пирин да си изпроси дузпа. Терен и обстановка не предразполагаха много за футбол, трябваше повече на борба да я караме. Трябваше да спечелим с дух и характер, а през второто полувреме отстъпихме инициативата. Явно помислихме, че мачът вече е свършил, а той вървеше неконтролируемо. Тук идва въпросът, дали ако не побеждаваме навън, заслужаваме да станем шампиони? Лошо е, че губим точки, но поне се играе истински шампионат, играе се феърплей”.

Спортният директор Даниел Боримиров обясни: “Домакините цял мач се бориха да спечелят една точка. Очаквах да печелим такива мачове. Съдбата ни върна в борбата за титлата, но в съблекалнята ни има само две-три момчета, които са печелили титлата. Другите явно не знаят как се става шампион”.

Треньорът на “Пирин” Тенчо Тенев оцени високо резултата: “Показахме голям характер, затова тази точка е много по-ценна от всички други, които сме взимали, дори и от тази в Разград, защото Левски е много голям отбор. Заслужаваме си мястото в А група, ще си го изстрадаме, но ще останем”.

Още един от претендентите за челните места – “Ботев” (Пд), се спъна. Тракийското дерби в Стара Загора завърши 2:1 за “Берое” след бърз дубъл до 16-ата минута. Вратарят Иван Караджов спираше опитите на “Ботев” за завръщане в резултата до 64-ата минута, когато Вандер го матира с прецизен шут от дъгата.

В първата от 4 добавени минути “Ботев” стигна до гол, непризнат заради флаг за засада. Беше въпрос на сантиметри и офсайд по-скоро нямаше, но пред очите на търчефера Иво Колев голмайсторът Костов закриваше играча на линията в зелено-бял екип. В последните секунди Вандер опита да изпроси дузпа, но реферът Вихрен Манев не се подведе.

Треньорът на “Ботев” Станимир Стоилов реагира спокойно: “След гол от детинска индивидуална грешка и втори от контра положихме усилия да се върнем в мача. Не играхме слабо, но не успяхме да реализираме положенията си. Според мен справедлив резултат беше равният”.

Издънките на “Левски” и “Ботев” (Пд) отварят шансове за ЦСКА и “Лудогорец”. При победа “червените” биха се доближили на три точки от върха и две зад “сините”, докато шампионът от Разград може да се отскубне с 4 напред.

Треньорът на ЦСКА Милен Радуканов призна, че е избързал с връщането на защитника Костадин Стоянов в състава, а камерунецът Нджонго Присо може да бъде пратен на психолог заради фрапантни пропуски и свързана с тях неувереност. “Не съм правил сметки. В ЦСКА винаги се играе за титлата. Надявам се ние да победим, ще се раздадем на 1000%. Ключово ще бъде да излезеш и да си оставиш сърцето на терена. Казвам на играчите, че всичко е в техните крака, глави и ръце. Най-хубаво е, когато зависиш от себе си, а сега е точно така. Ако победят утре, ще имат шанс да постигнат нещо голямо”.

21.кръг: Пирин/ГД – Левски 1:1 (Витанов 82-дузпа; Ели 40), Берое – Ботев/Пд 2:1 (Христов 4, Андонов 16; Вандер 64), Литекс – Етър 6:1 (Грозев 11, Жуниор 39, Ванжер 69, Г. Миланов 85 и 87, Костадинов 89; Кастелана 8), Локомотив/Пд – Ботев/Вр 0:1 (Коконов 89), Миньор – Черноморец 0:1 (Арно 3), Черно море – Монтана 2:1 (Бергонси 5, Илиев 39; Младенов 25), Локомотив/Сф - Славия 1:0 (Павлов 88). 11 април (четвъртък) - 19:00 ЦСКА – Лудогорец.

Класиране: 1. Лудогорец - 47 точки (14-5-1, 36:8), 2. Левски - 46 (14-4-3, 42:14), 3. Литекс - 43 (13-4-4, 48:14), 4. ЦСКА - 41 (12-5-3, 35:12), 5. Ботев/Пд – 41 (12-5-4, 33:17), 6. Черноморец - 33 (10-3-8, 20:18), 7. Локомотив/Пд – 32 (8-8-5, 28:23), 8. Славия - 26 (7-5-9, 22:25), 9. Берое - 25 (7-4-10, 25:33), 10. Пирин/ГД - 24 (7-3-11, 19:38), 11. Локомотив/Сф - 20 (4-8-9, 16:25), 12. Черно море - 20 (5-5-11, 16:30), 13. Ботев/Вр - 20 (5-5-11, 13:33), 14. Миньор - 16 (4-4-13, 13:34), 15. Етър - 15 (4-4-13, 18:46), 16. Монтана - 13 (3-4-14, 18:32).