Дубъл от Бербатов потопи инвестиция на милиардери

Митко спечели поредно лондонско дерби, отстъпва приза за №1 на отразилия дузпа Шварцер.

02.04.2013 | 12:10

Димитър Бербатов продължи головата си серия в четвърти последователен мач и изстреля „Фулъм” към 3:2 над съседа от Западен Лондон „Куинс Парк Рейнджърс”. Българският №9 осигури двоен аванс (8-дузпа, 22) за победа във второ поредно дерби, след 1:0 над „Тотнъм”.

С решаващия дубъл Митко закотви КПР на предпоследно място, а никой в историята на Висшата лига не се е спасявал от позиция 7 точки под чертата на изпадащите при 7 оставащи мача. Това е тежък удар за азиатците Тони Фернандес и Лакшми Митал, притежаващи футболния клуб в съотношение 66-34%.

Индийският „Крал на стоманата” е сред най-заможните на планетата със състояние 16,5 милиарда долара. Роденият в Малайзия Фернандес има авиокомпания (Air Asia) и отбор във Формула 1 (Lotus), а ръководи КПР от август 2011, когато купи акциите на Бърни Екълстоун.

Двамата богаташи досега са инвестирали 9-цифрена сума за футбол като 91% са заплати на скъпите звезди. Само през януари платиха 30 милиона евро за трансфери. Рекордната придобивка Крис Самба (за £12,5 милиона от руския Анжи) изсърба попарата на Бербатов, след като беше притиснат за грешки при двата гола. Другата голяма покупка Лоик Реми (за €10 милиона от Марсилия) изпусна дузпа в 48-ата минута, преди да вкара за 3:2 в 51-ата.

Митко показа хладнокръвие срещу националния вратар на Бразилия Жулио Сезар, който с предния си клуб „Интер” спечели Шампионска лига 2010 плюс няколко трофея в Италия. В 35-ата нашият ас сътвори шедьовър като с едно докосване пое дълъг пас и прехвърли левия бек Траоре по аутлинията, а центрирането едва не причини автогол. Такъв обаче си заби капитанът Хил в 41-ата за 3:0. „Фулъм” върна жеста с грешките до 3:2 и в 78-ата остана с 10 играчи заради червен картон на Сидуел, но удържа.

Бербатов отстъпи приза за №1 в мача на вратаря Марк Шварцер: „Той не за първи път спасява отбора с отразена дузпа. Почти захвърлихме мача по детински начин. В началото пресирахме, за да видим кой от противниците ще има лош ден и така стигнахме до два гола. Изглеждаше, че КПР единствено могат да вкарат от наша грешка и поднесохме такава, което им вдъхна сили”.

За головата серия Митко коментира: „Страхотно е, наслаждавам се и това личи на терена. Нещата вървят добре за мен и отбора, играем хубав футбол. Понякога допускаме детински грешки, но когато престанем, ще бъдем още по-добре”.

Мениджърът Мартин Йол заяви: „Не бях разтревожен, защото знам, че никога не губим, когато Бербатов вкара. През първата част играхме много по-добре, но си създадохме трудности и отново се наложи нашият вратар да спасява дузпа. Бербатов работи много здраво през целия мач. Той е печелил много в кариерата си, но още гори от амбиция за победи. Показа, че е специалист при дузпите, вкара и втори гол, после помагаше да задържим резултата. Вече има 13 гола и е специален играч за нашия отбор”.

„Фулъм” доближи на точка деветия „Суонзи” (39-40) като има отложен мач вкъщи срещу „Челси” на 17 април. Три дни по-рано големият съсед ще има тежък полуфинал за Купата на Англия срещу „Манчестър Сити”, след като елиминира „Ман Юнайтед” с 1:0. Славата обраха Демба Ба с брилянтно воле (49 мин) и Петер Чех с фамозно отразен изстрел на Чичарито (61). Двете изпълнения са копия от миналата година - като играч на „Нюкасъл” Ба наказа „Червените дяволи” от същата позиция в същия ъгъл за 1:0 (победа 3:0), а Чех спаси огледална ситуация при изстрел с глава на Анди Карол във финала за купата с „Ливърпул” (2:1).

„Челси” държи курс към пета Купа на Англия за последните 7 години, а този четвъртък от 22:05 приема руския „Рубин” в Лига Европа (останалите първи четвъртфинали на 4 април са Тотнъм – Базел, Фенербахче – Лацио и Бенфика – Нюкасъл, реванши на 11 април). На 2-3 април от 21:45 са първите двубои между осемте най-силни в Шампионска лига (днес Пари Сен Жермен – Барселона и Байерн – Ювентус, реванши - 10 април; утре Малага – Борусия Дортмунд и Реал Мадрид – Галатасарай, реванши - 9 април).