Цветан Соколов на трети финал в Шампионската лига

Кунео надви поляци, сибирският „Локомотив” детронира „Зенит”, мачът за титлата е утре от 15:30.

16.03.2013 | 19:54

Цветан Соколов ще играе трети финал във волейболната Шампионска лига. Звездата на националния тим изстреля „Бре Банка Ланути” (Кунео) до 3:2 (24-26, 25-20, 25-20, 23-25, 15-10) над полския „Закса” в полуфинал от турнира между най-силните четири в сибирския град Омск. Съперник за титлата ще е „Локомотив” (Новосибирск), който изненадващо детронира „Зенит” (Казан) с 3:2 (19-25, 25-20, 22-25, 25-16, 15-12).

Финалът е в неделя от 15:30, преди него от 12:30 е спорът за трето място. Мачовете се предават свободно в интернет от laola1.tv, а БНТ ще излъчи този за трофея.

23-годишният Соколов преследва трети триумф в най-престижното клубно състезание. Той участва като резерва в тима на Тренто при спечелване финалните четворки през 2010 и 2011 и третото място през 2012, а този сезон демонстрира класа като преотстъпен в Кунео.

Роденият в Дупница бомбардировач реализира 24 точки (вкл. 2 аса и 3 блока) за исторически първи финал при дебюта на отбора във Ф4. „Бре Банка Ланути” загуби първия гейм с две грешки в самия край. Оттам Соколов пое главната роля за обрат до 2:1 и от 7-13 до 16-14 в четвъртия гейм, но полският тим надделя за 2:2. В тайбрека Цецо направи разликата с 4-5 резултатни атаки, два силни сервиса и нанесе решаващия психологически удар със зрелищен солов блок за 11-6.

Капитанът Вийсманс, който допринесе с 20 точки за победата, изтъкна характера и мотивацията на отбора от Кунео. Треньорът Роберто Пиаца заяви, че е горд със своите играчи, но критикува временните загуби на концентрация. Според него финалът ще е много труден и тимът трябва да покаже най-доброто си ниво, за да има шанс за успех.

„Локомотив”, който домакинства турнира на 8 часа път с Транссибирската железница от своя град до Омск, влезе като твърд аутсайдер в полуфинала и сътвори сензация. Европейският първенец „Зенит” спечели убедително първия и третия гейм, но допускаше спадове и изравняване на резултата, което доведе до нервност и грешки в тайбрека. Треньорът Владимир Алекно взе прекъсвания при 8-10 и 11-14, но Максим Михайлов и останалите от звездната селекция така и не успяха да догонят.

Провалът на „Зенит” слага край на 5-годишно двувластие в Шампионската лига. След началото на турнира през 2000-2001, в последните пет сезона титлата отиваше само в Казан (2) и Тренто (3).

Отборът на треньора Радостин Стойчев и капитана Матей Казийски отпадна в първия етап на плейофите от „Динамо” (Москва), докато Кунео влезе във финалната четворка с победа над шампионите на Италия от Мачерата.

Казийски заяви, че се чувства изключително странно да гледа турнира по телевизията, след като в последните четири години е участвал в битката за трофея. Матей пожела успех на своя приятел Цецо Соколов и същевременно увери, че няма намерения да се връща в националния отбор, нито да сменя клубния.