Най-голямото шоу в спорта замря без ток за 34 минути

Инцидентът бие всички досегашни прекъсвания, вкл. от парашутист на ринга в Лас Вегас.

04.02.2013 | 13:51

Електрическа авария спря за 34 минути най-голямото спортно, телевизионно и рекламно събитие в САЩ. Супербоул - финалът по американски футбол, замря след токов удар в пълния със 74 000 зрители „Супердоум” в град Ню Орлийнс.

Осветлението угасна 92 секунди след началото на третата четвърт на мача „Балтимор Рейвънс” - „Сан Франциско Фортинайнърс”. Благодарение на аварийното захранване не настъпи пълен мрак, но присъстващите плюс стотина милиона пред екраните трябваше да чакат няколко минути в неведение. На излъчващата телевизия CBS отне малко време, докато възстанови връзката с коментаторите.

Паниката беше избегната, говорител призова хората да не се притесняват и да останат по местата си. След близо 10 минути на електронното табло светна съобщение с информация за прекъсване в електричеството и предстоящо моментално възстановяване. Проблемът обаче се проточи половин час.

Това не е първото прекъсване на голямо спортно събитие в САЩ, но със сигурност е №1 по значимост. Най-зрелищно е през 1993 в Лас Вегас, когато парашутист каца върху ринга (и е набит до припадък) по време на шампионски мач в тежката категория на професионалния бокс между Ридик Боу и Ивендър Холифийлд. Срив в електричеството два пъти за три години (1988, 1990) прекъсва хокейни финали за Купа Стенли в Бостън между местния тим и Едмънтън Ойлърс.

В САЩ коментират със съжаление, че инцидентът на Super Bowl XLVII тотално ще засенчи зрелището в мача (снимки - в галерия). Аварията стана минута след феноменално изпълнение на Джакоби Джоунс от „Гарваните”. Той пое топката от началния удар за второто полувреме и спринтира през съотборници и противници рекордните 109 ярда от своята до чуждата крайна зона за 11 секунди, реализирайки тъчдаун за 28-6.

След подновяването на играта (оставащи 13.28 минути от третата четвърт) мачът тотално се обърна. Сан Франциско стопи 17 точки в разстояние на 4 минути. При 10 оставащи от последните 15 минути резултатът стана 31-29. Балтимор обаче удържа 34-31 и спечели трофея „Винс Ломбарди” за втори път от две участия в Супербоул, докато соченият като фаворит Сан Франциско претърпя първа загуба след 5 победи от 5 финала.

Супербоул е вторият най-гледан мач на планетата след този за трофея в Шампионската лига на европейския футбол, но далеч надхвърля спортните рамки. Телевизионните реклами са рекордно скъпи (тази година стигнаха $4 милиона за 30-секунден клип). Най-прочутите певци и групи осигуряват несравнимо шоу на почивката - сега спектакъл направи Бионсе. Преди мача певицата и актриса Дженифър Хъдсън пя с детски хор от училището „Санди Хук”, където на 14 декември младеж разстреля 20 деца. Докато носителката на 14 награди „Грами” Алиша Кийс изпълняваше националния химн, CBS показа директно от Афганистан застанали мирно пред телевизора американски войници.