Бербатов - капитан за две големи дербита

Митко ще води своите срещу „Стоук”, „Челси” и „Тотнъм” в отсъствието на колоса Бреде Хангеланд.

19.11.2012 | 10:29

Димитър Бербатов получи огромно признание при едва осмата си изява за „Фулъм”. Българският №9 сложи капитанската лента в конкуренция на четирима с доста по-голям стаж, след червен картон на Бреде Хангеланд в домакинството срещу „Съндърланд” (1:3).

Норвежкият колос (199 см) и изключителен спортсмен има нещастието при подхлъзване на опорния крак да влезе с двата срещу опонента Катърмол за директно изгонване в 30-ата минута, което коства загуба на мача и наказание за следващите три.

Бербатов взе лентата при наличието на каре заслужили съотборници, т.е. ще изпълнява тази роля и в предстоящите двубои. „Фулъм” гостува на „Стоук” в събота, следват две лондонски дербита срещу съседа „Челси” (28 ноември) и „Тотнъм” (1 декември).

Лидерската роля за Митко отстъпиха: Деймиън Дъф - 33-годишен двукратен шампион на Англия с „Челси”, 4 сезона във „Фулъм” и 100 мача за Ейре; Аарън Хюз - 33-годишен защитник, 216 мача за 6 сезона в клуба и актуален рекордьор във Висшата лига с 428 без получен червен картон; Марк Шварцер - 40, австралийски вратар със 17 сезона в Англия, вкл. 5 за „Фулъм”; Йон Арне Рийзе - 32, печелил Шампионската лига с „Ливърпул”, рекордьор по мачове за Норвегия (108).

Фокусирани върху развоя на „Фулъм” – „Съндърланд”, английските медии не отбелязаха светкавичния възход на Бербо до втори капитан, но това не намалява значението на факта. Мениджърът Мартин Йол, а вероятно и самият Бербатов, ще засегнат темата в предстоящите дни.

Холандецът отчете нещастния картон и последвалото отражение върху резултата (Петрич 62; Флечър 50, Куеляр 65, Сесеньон 70). Потърпевшият Катърмол призна, че влизането на норвежеца не е било толкова опасно, но заради отлепените от тревата два крака реферът Лий Пробърт спазил буквата на правилника. Въпреки че мнозина определиха червения картон като донякъде пресилен, Хангеланд се извини веднага на терена, но и след мача отишъл при съдията да поднесе още веднъж съжаление за инцидента.

Мартин Йол изтъкна, че късметът изцяло загърбил неговия тим. Двама титуляри напуснаха принудително заради контузии (Качаниклич в 27-ата минута и Брайън Руис в 60-ата) и според мениджъра ще липсват минимум три седмици. Първият гол на гостите падна от контраатака след пас на Бербатов за изстрел на Рийзе в гредата, а при втория „Фулъм” беше с 9-има на терена заради лекарска помощ за Петрич.

В отсъствието на Руис, Бербатов почти сигурно ще играе като плеймейкър в предстоящите три мача. Срещу „Съндърланд” той имаше три възможности за гол преди почивката, но не успя да реализира, а с 10 играчи „Фулъм” натискаше до края и пропусна две ситуации в последните 12 минути.

Впреки загубата Бербо и компания делят второ място по отбелязани голове – 25 в изминалите 12 кръга от Висшата лига. „Манчестър Юнайтед” остана с 29 след загуба 0:1 като гост на „Норич”. Шампионът „Манчестър Сити” увеличи сметката си на 25 след 5:0 над „Астън Вила” за изкачване на първото място (28 точки, с 1 пред градския съперник). Третият в класирането „Челси” има 24 гола и 24 точки след поражение 1:2 като гост на четвъртия – „Уест Бромич”. На 25 ноември „Челси” приема „Сити”.