Англия признава съдийска гилотина за турци

Германецът Щарк наречен кьорав дявол след подминати дузпи за рекордна победа на сър Алекс Фъргюсън.

20.09.2012 | 15:27

Съдийските скандали започнаха от първия кръг в групите на Шампионската лига - два мача на английска земя бяха сериозно повлияни от грешки на реферите. Връх на безобразията сътвори германската бригада, начело с Волфганг Щарк, на „Манчестър Юнайтед” – „Галатасарай” 1:0.

Елитният 42-годишен рефер, свирил полуфинал в Шампионска лига 2011 (Реал – Барса), последния финал в Лига Европа (Атлетико - Атлетик) и двубои от Мондиал 2010 и Евро 2012, не отсъди явни дузпи за турския тим в първите секунди и в последните минути. Вместо това даде пресилена за домакините (пропусната от Нани, 53 мин), а накрая отхвърли друга тяхна претенция. За капак късметът беше срещу гостите, които три пъти уцелиха гредите.

Съдийството на Щарк възмути дори английските медии. Вестник „Sun” пише: „Галатасарай могат много да съжаляват за пропуснатите шансове, а и със сигурност няма да поставят Волфганг Щарк в началото на своя списък за коледни картички, след като той не им даде две чисти дузпи в началото и края на мача”. Крис Бивън от BBC коментира за ощетяване на гостите с поне един категоричен наказателен удар.

Фрапираща беше ситуацията в първите секунди, когато Неманя Видич заби бутоните си в глезена на изпреварилия го за топката Умут Булут и го извади от игра с контузия. Видеозапис (виж в галерия) сочи, че Щарк може да не е видял добре инцидента, но тъчреферът и единият от двамата допълнителни асистенти (на аутлиниите край двете врати) са имали идеален поглед. При ситуацията в края Джони Еванс идентично не спря добре топката в пеналта и със закъсняло посягане закачи открадналия я Айдън Йълмаз.

Треньорът на „Галатасарай” Фатих Терим заяви, че „всеки съдия на това ниво би трябвало да отсъди и двете дузпи”. Турски спортен вестник пък обявява Щарк за „кьорав дявол” и изрежда серия негови издънки на всички нива в последната година.

Сър Алекс Фъргюсън, който чрез гола на Карик в 7-ата минута записа рекордна за треньор победа №100 в Шампионската лига, остана недоволен от своя тим. Изтъкна липса на концентрация и много пропуснати положения през втората част, които вместо да донесат солиден голов аванс, оставили шансове на турския тим. Фъргюсън призна, че няма идея защо Нани, а не Ван Перси, изпълнил дузпата - трета пропусната за „Юнайтед” от началото на сезона (2 във Висшата лига).

Португалската бригада на Педро Проенса пък вбеси домакините в мача „Челси” – „Ювентус” 2:2. Първенецът на Шампионската лига поведе с два гола за 120 секунди (31-33 мин) на дебютиралия като титуляр бразилски халф Оскар, наричан Новия Кака. „Старата госпожа” беше най-малкото равностойна и заслужено изравни, а накрая уцели и греда.

Роберто Ди Матео обаче посочи две повлияли развоя ситуации при 2:1. Според треньора на „Челси” Проенса подминал дузпа за нарушение на Бардзали срещу Азар, а в 75-ата минута умишлено настъпване от Бонучи на падналия Оскар, което можеше да донесе червен картон.

21-годишният бразилец напусна с контузия и впечатляваща статистика - 2 гола от 2 изстрела, 39 подавания - 90% точни. В същата 75-а минута за „Юве” влезе Фабио Куалярела – той изравни в 80-ата и беше на сантиметри от пълен обрат при изстрел в гредата.

Шампионска лига, първи кръг

Група E: Челси – Ювентус 2:2 (Оскар 31 и 33; Видал 38, Куалярела 80), Шахтьор Донецк – Нордзеланд 2:0 (Мхитарян 44 и 76). Следващи мачове - 2 октомври (вторник): Ювентус – Шахтьор, Нордзеланд – Челси.

Група F: Байерн – Валенсия 2:1 (Швайнщайгер 38, Кроос 76, проп. дузпа Манджукич 90+4; Нелсон Валдес 90+1, червен картон Рами 90+3), Лил - БАТЕ Борисов 1:3 (Шеджу 60; Володко 6, Родионов 20, Олехнович 43). Следващи мачове - 2 октомври (вторник): Валенсия – Лил, БАТЕ – Байерн.

Група G: Барселона - Спартак Москва 3:2 (Тейо 14, Меси 72 и 80; Алвеш 29-автогол, Ромуло 59), Селтик – Бенфика 0:0. Следващи мачове - 2 октомври (вторник): Бенфика – Барселона, Спартак – Селтик.

Група H: Манчестър Юнайтед – Галатасарай 1:0 (Карик 7, проп. дузпа Нани 53), Брага - ЧФР Клуж 0:2 (). Следващи мачове - 2 октомври (вторник): Клуж – Манчестър Юнайтед, Галатасарай - Брага.

Група A: Динамо Загреб – Порто 0:2 (Лучо Гонсалес 41, Дефур 90+2), Пари Сен Жермен - Динамо Киев 4:1 (Ибрахимович 19-дузпа, Тиаго Силва 29, Алекс 32, Пасторе 90+1; Велосо 87). Следващи мачове - 3 октомври (сряда): Динамо К – Динамо З, Порто – ПСЖ.

Група B: Монпелие – Арсенал 1:2 (Белханда 9-дузпа; Подолски 16, Жервиньо 18), Олимпиакос – Шалке 1:2 (Абдун 58; Хьоведес 41, Хунтелаар 59, проп. дузпа Хунтелаар 61). 3 октомври (сряда): Шалке – Монпелие, Арсенал – Олимпиакос.

Група C: Малага – Зенит 3:0 (Иско 3 и 76, Савиола 13), Милан – Андерлехт 0:0. 3 октомври (сряда): Андерлехт – Малага, Зенит – Милан.

Група D: Реал Мадрид - Манчестър Сити 3:2 (Марсело 76, Бензема 87, Роналдо 90; Джеко 68, Коларов 85), Борусия Дортмунд – Аякс 1:0 (Левандовски 87, проп.дузпа Хумелс 58). 3 октомври (сряда): Манчестър Сити – Борусия, Аякс – Реал.