fallback

Кредитор спира фарса за акциите на ЦСКА

100% от собствеността на футболния клуб е под съдебен запор – напомня компания, свързвана с Жеваго.

20.08.2012 | 12:52

Големите планове за собствеността върху ЦСКА са нищо повече от сметки без кръчмаря, защото притежаваните от “Титан” акции са под запор с решение на Софийския окръжен съд от 2010 г. То е обжалвано и потвърдено от Софийския апелативен съд през 2011 г. Това напомни чрез открито писмо до БТА кредиторът "Пепаз трейдинг корпорейшън".

В последните седмици Инициативен комитет, чийто двигател е депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, залива обществеността с имагинерни планове за поемане управлението на клуба с ключови думи “ако, дано, когато, може”. Освен че се борави с чужди акции на база устно обещание от “Титан”, се разпределят и постове в клуба – Христо Стоичков щял да стане президент, а неговите приятели от Барселона – Бакеро и Алесанко, съответно спортен директор и старши треньор.

Заради раздухването на несериозната тема, адвокатът на "Пепаз трейдинг корпорейшън" за България напомня, че запорът лишава ЦСКА от право да сменя собствеността на акциите. Николай Стойнов от "Болар консулт" АД прилага Определение от Софийски окръжен съд, обезпечителна заповед и удостоверение от ЧСИ.

"В последните седмици в общественото пространство се появи новината, че ПФК ЦСКА ще има нов собственик. Упълномощен съм от името на "Пепаз трейдинг корпорейшън" да уведомя българската спортна общественост, че върху акциите на ПФК ЦСКА е наложен запор. С определение номер 238/29.10.2010 год. по гр.д. номер 99/2010 год. състав на Софийския окръжен съд е наложил запори върху: - трансферните права на футболистите Килиън Шеридън и Маркос Антонио Джуниър - Маркиньос; - притежаваните от "Титан спорт" ЕАД 6 500 000 поименни акции, представляващи 100 процента от капитала на ПФК ЦСКА; - притежаваните от "Титан интернешънъл холдинг" АД 100 бр. поименни акции, представляващи 100 процента от капитала на "Титан спорт" ЕАД. Определението на Софийския окръжен съд е обжалвано и потвърдено с определение номер 1398/27.07.2011 год. по ч.гр.д. номер 2023/2011 год. на Софийския апелативен съд. Запорите са наложени по изпълнително дело 312/2010 год. от Частен съдебен изпълнител регистърен номер 787 на Камарата на ЧСИ - София. Въпреки наложения запор, ръководството на ПФК ЦСКА продаде футболиста Маркиньос, с което грубо наруши закона. Това нарушение е на вниманието на българските правозащитни органи. Запорираните акции, които са целият капитал на дружеството, не могат да бъдат прехвърлени, защото прехвърлянето им представлява престъпление по Наказателния кодекс на Република България.”

Компанията “Пепаз” е свързвана с украинския бизнесмен Константин Жеваго, който покрай скандала с отнемане европейския лиценз на ЦСКА през 2008 г. искаше да купи клуба в комплект с “Кремиковци” от Прамод Митал и Александър Томов. По неофициална информация тогава той предплатил 1 млн. евро, а според съдебното решение трябва да си получи обратно около 556 хиляди евро.

Алабалистиките за бъдещето изместват вниманието от реалната вина за съсипването на ЦСКА, но не могат да маскират резултатите. Босовете от “Титан” и треньорът Стойчо Младенов не поеха отговорност за закъснялата или некачествена селекция, докарала невиждан срам с отпадането от словенския “Мура” в Лига Европа. Вместо това уж изгониха (всъщност замразиха) една торба играчи, а не могат да картотекират нови поне до 31 август. С 11 принудително несменяеми титуляри и няколко юноши на пейката ЦСКА стартира шампионата с 1 точка от 6 възможни (загуба с 0:1 в Ловеч и 1:1 в Бургас).

fallback
fallback